Ільмі Умеров: “Якщо світ раптом визнає анексію Криму, це порушить весь світовий баланс”

Ilmi Umerov (fourth from the left) receiving the Prize. Photo: snapshot from video, fb.com/ayshe.umerova

Ільмі Умеров (четвертий зліва) отримує приз. Фото: кадр з відео, fb.com/ayshe.umerova

Недавно звільнений кримськотатарський політв’язень, заступник голови кримськотатарського Меджлісу Ільмі Умеров став лауреатом Премії Платформи європейської пам’яті та совісті в 2017 році.

Цього року нагородження відбулося в рамках конференції “100 років комунізму. Історія та пам’ять,” яка проходить в Парижі 8-9 листопада. Премія вручається людям, які протистоять тоталітаризму в світі, відстоюють верховенство закону та права людини. Її мета – привернути увагу до борців із антидемократичними режимами та жертвам політичних репресій. В 2014 році лауреатом став лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Відеозапис промови Ільмі Умерова оприлюднила його донька Айше Умерова. Ми публікуємо повний текст промови заступника Меджлісу кримськотатарського народу.

“Я вдячний за таку високу оцінку моєї діяльності. Я представник кримськотатарського національного рух, є заступником голови представницького органу кримськотатарського народу Меджлісу. За останні чотири роки, вже другий раз кримський татарин стає лауреатом цієї премії. У 2014 був удостоєний цієї премії наш національний лідер Мустафа Джемілєв.

У 1987 році в період так званої перебудови, це був початок занепаду Советсвкого Союзу, кримські татари першими почали виходити на площі і організовувати масові заходи проти цього режиму. Потім ми трансформували наш національний рух і створили виборні представницькі органи кримськотатарського народу. З кінці 1987 року, розпочався процес повернення кримських татар з депортації до Криму. Через багато років, в 2014 – тут треба зауважити, що в 1991 році СРСР розвалився, на карті світу з’явилося 15 нових держав, одне з них Україна, в соства якої входить моя батьківщина Крим. 23 роки по тому, Російська Федерація зробила акт агресії щодо України. Шляхом введення великої кількості військової сили, військових підрозділів, захопленням адміністративних будівель, проведення сесії парламенту під дулами автоматів, провели незаконний так званий референдум, і 18 березня всупереч міжнародним домовленостям про кордони між Росією і Україною, в односторонньому порядку прийняла рішення приєднати Крим до складу Російїської Федерації.

У всьому світі цей акт агресії засуджений. Світ не визнав цього приєднання, і кримсько-татарський народ який проживає в Криму вважає Крим Україною, просто я один з тих який про це говорять. Я і зараз можу повторити, що Крим це Україна, Росія – країна агресор, анексію називаю анексією, окупації – окупацією, і саме за цю думку щодо мене було порушено кримінальну справу.

Саме в дні, коли вирішувалася доля цієї премії, я був звільнений завдяки міжнародному тиску, міжнародної громадськості, партнерам, країнам і лідерам, які підтримують Україну. Так вийшло, що я, всього лише кілька днів тому звільнений, маю можливість стояти перед вами з цим закликом.

Я хочу зазначити, що кримські татари, прихильники України в Криму відстоюють інтереси всього світового співтовариства.

Якщо світ раптом визнає анексію Криму, це порушить весь світовий баланс. Я часто звертаюся до лідерів держав з проханням посилювати економічні санкції і дипломатичний вплив на Російську Федерацію, щоб вона залишила в спокої Україну.

Відновлення територіальної цілісності України – гарантія того, що прецеденту не буде, і світова спільнота буде себе почувати в безпеці. Я не збираюся припиняти моєї діяльності, спасибі за підтримку вам всім.”

Share