Марія Томак: Пост вдячності

klykh-2nd-case

Станіслав Клих під час розгляду справи про “образу прокурора” в Заводському суді Грозного, 6 вересня 2016 р.

Усі в’язні Кремля, які не належать до групи “кримських”, перебувають у складному становищі ще й із тієї точки зору, що вони не вписуються у програми багатьох організацій та фондів, які займаються правовою підтримкою політзеків. Адже в них у пріоритеті все ж таки Крим — що природно, оскільки більшість із політв’язнів затримуються саме на окупованому півострові.

Увесь цей час, відколи в не-кримську “чеченську справу” вдалося вступити першому адвокату (а це була захисник Станіслава Клиха Марина Дубровіна, і сталося це дивом влітку 2015-го), ми постійно стикалися із проблемами оплати її роботи. Але завдяки міжнародним організаціям, зокрема Freedom House Ukraine та Centre for Human Rights — People in Need, адвокату вдавалося продовжувати роботу. Майже від початку до оплати підключилося також МЗС України. Ось так, спільними зусиллями, ми дотягли до апеляції.

Попри все, Марина Дубровіна продовжує працювати і зараз, зокрема, надавати матеріали для Європейського суду з прав людини, де справу Клиха ще з 2014 року веде Українська Гельсінська спілка з прав людини, а саме Надія Волкова. Водночас, у другій справі Клиха інтереси Станіслава в суді представляє місцевий чеченський адвокат, який перебуває з Дубровіною на постійному контакті. Бо ніхто не знає справу так, як її знає Марина, пропрацювавши із матеріалами півтора року.

dubrovina

Адвокат Марина Дубровіна. Фото Антона Наумлюка

Попереду — апеляція у справі “образи прокурора” із цілком передбачуваними наслідками. На цьому буде вичерпано всі внутрішні механізми в РФ, що дасть “зелене світло” для повноцінної роботи та доведення нашої правоти в ЄСПЛ.

Але несподівано минулого тижня ми постали перед ще однією проблемою. Відверто кажучи, я всі ці дні була як на голках, бо останній етап другої судової справи Станіслава Клиха був на грані зриву через організаційні питання, які виникли з оплатою роботи адвокатів. Не вдаватимусь у подробиці цих проблем, бо пост про інше.

Я не любитель паркетного стилю (чесно намагаюся чавити в собі такі пориви) і нечасто дякую у ФБ посадовцям, але цього разу хочу по-людськи подякувати міністру закордонних справ Павлу Клімкіну за те, що цю проблему з оплатою адвоката Станіслава Клиха вдалося вирішити швидко, ефективно, раціонально та без поклонів у пояс.

Просто тому, що черги із охочих допомогти Клиху не було і немає, плюс мама-пенсіонер і батько в лікарні, а проблема вимагала миттєвого вирішення. І важливо, що в критичній ситуації вдалося мобілізувати саме ту країну, громадянином якої є Станіслав Клих.

klykh-mother

Мама політв’язня Тамара Іванівна Клих. Фото Антона Наумлюка

На наступному тижні, думаю, ми зможемо без зайвих труднощів узгодити технічні деталі з Департаментом консульської служби МЗС України.

Ні, ми не віримо в те, що в Росії доля політичних в’язнів може вирішуватися в судах. І — так — правозахисники та адвокати продовжують працювати на правовому напрямку, доводити свою правоту в судах, бо ми зараховуємо себе до цивілізованої частини світу.

Джерело — Facebook Марії Томак

Share