Андрій Захтей

Рід діяльності:
будівельник (маляр-штукатур)

Адвокати:

Олексій Ладін, Ілля Новіков

Обвинувачення:
ст. 30, п. “а” ч. 2 ст. 281 КК РФ (підготовка диверсії)

Дата затримання:

7.08.2016

Засуджено:

16 лютого 2018 до 6 років 6 місяців в колонії №1, м. Сімферополь

Місце утримання:

ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополю, 295006, Республика Крым, г. Симферополь, бул. Ленина, 4

Адреса для листів до Криму:

01004, м. Київ, вул. Басейна, 9-Г, оф. 25, Центр громадянських свобод, Захтею Андрію Романовичу, 1975 р.н.

1539
днів в ув’язненні

За версією російського слідства, Андрій Захтей був у групі “диверсантів”, яка пробралася з материкової частини України у Крим через озеро Сиваш, аби здійснити теракти на півострові. За твердженням російських спецслужб, під час захоплення українців біля селища Суворове, де нібито була схованка з речами, загинули двоє російських офіцерів.

Андрій Захтей був затриманий вночі 7 серппня 2016 року, коли приїхав до селища Суворове. Про приїзд туди його попросив київський знайомий Юрій Флюнт. Він звернувся до Захтея із проханням забрати групу людей на півночі Криму і, можливо, допомогти їм з отриманням російських паспортів.

Зі слів самого бранця Кремля:

“Близько опівночі я приїхав за вказаною адресою і став чекати клієнтів. За деякий час до мене під’їхав вантажний автомобіль, з якого вийшли люди зі зброєю й у військовій формі. Вони сіли до мене в автомобіль, представилися співробітниками ФСБ РФ, почали питати, що я тут роблю і на кого очікую. Дочекавшись дзвінка і дізнавшись точну адресу, ми (я, троє співробітників ФСБ в формі і один в цивільному одязі, який сів за кермо), поїхали в бік села Суворове. Щойно ми під’їхали, почалася перестрілка. Я сховався між сидіннями автомобіля. Через 2–3 хвилини перестрілка припинилася. Як я зрозумів, один зі співробітників ФСБ був убитий, а ті, що стріляли у ефесбешників, зникли”.

12 серпня телеканал “Росія 24” продемонстрував відео, на якому Андрій Захтей зізнається в тому, як він нібито був завербований Головним управлінням розвідки Міноборони України і вступив до диверсійно-терористичної групи. Восени 2016-го його разом із Євгеном Пановим перевезли до СІЗО “Лефортово” в Москві. Там Захтей нарешті зустрівся з адвокатами за угодою і розповів їм про тортури після затримання.

У лютому 2017-го “диверсантів” повернули до Криму. Зараз обидва перебувають у СІЗО Сімферополя – вони скаржаться на переповнені камери і жахливі умови в ізоляторі.

На цей час Захтея звинувачують у незаконному придбанні російського паспорта (ст. 324 КК РФ). Паспорт арештованого визнали недійсним і позбавили його російського громадянства. Таким чином, Андрій залишається громадянином України.

Докази невинуватості:

Генетично-молекулярна експертиза предметів, виявлених у “схованці диверсантів” у селищі Суворове, не виявила на них слідів Андрія Захтея. Жодних біологічних слідів чи відбитків пальців Захтея, згідно з результатами експертиз, на речах також немає.

За словами адвокатів,

“нових кримських диверсантів” об’єднує тільки рік народження та час перебування в навчальних закладах України військового профілю. Можливо, вони і знали один одного, але об’єднувати їх в “українську диверсійно-терористичну групу” — абсурд.

Новини справи


Share