Арсен Джеппаров

Рід діяльності:

в минулому — працівник селищного ЖЕКу, підробляв на будівництві

Адвокат:

Еміль Курбедінов

Звинувачення:

ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності організації, яку визнано терористичною на території РФ, а саме осередку організації “Партія ісламського визволення” (Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі)

Дата затримання:

18.04.2016

Загрожує:

від 5 до 10 років позбавлення волі

Місце утримання:

ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополю, 295006, Республика Крым, г. Симферополь, бул. Ленина, 4

Адреса для листів до Криму:

Представництво Меджлісу, 01014, м. Київ, вул. Сєдовців, 22/14

1653
днів в ув’язненні

Арсен Джеппаров (1991 р. н.) — кримський татарин, мешканець села Краснокам’янка Ялтинського району Криму. Був головним годувальником у сім’ї, що складається з дружини, малолітньої дочки та овдовілої матері. 18 квітня 2016 р. у Краснокам’янці було проведено обшуки, після чого Арсен та його друг Рефат Алімов були затримані силовиками й надалі звинувачені в причетності до діяльності “Хізб ут-Тахрір” (організації, дозволеної на території України, але забороненої в РФ). Обшук проводився у вкрай агресивній манері, але в результаті нічого забороненого знайдено не було, конфіскували тільки мобільний телефон. Силовики заявили матері Джеппарова: “Ми розберемося і відправимо його додому“.

За словами сестри Арсена та його адвоката Еміля Кубедінова, ще до арешту на нього тиснули, були спроби вербування, на які він відповів відмовою.

Слід додати, що Арсен Джеппаров піддавався “агресивному вербуванню” ще будучи на волі — і з роботи звільнили, і ДТП організувалипотім заарештували і звинуватили в терорі!

За словами сестри в’язня Сусанни Джеппарової, за кілька тижнів до затримання машину Арсена почали постійно зупиняти й перевіряти. У якийсь момент до нього на роботу прийшли співробітники ФСБ і запропонували співпрацю, від якої він відмовився. Увечері цього ж дня Арсену подзвонив начальник і сказав, щоб він подав заяву про звільнення.

Сам Джеппаров заявив, що його арешт — це помста ФСБ за відмову від співпраці зі слідством. Свою вину він, як і раніше, не визнає.

На знак підтримки односельці зібрали підписи під позитивною характеристикою Арсена. 11 травня 2016 р. новий Уповноважений із прав людини в РФ Тетяна Москалькова зустрілася з представниками кримськотатарського народу. Під час цієї зустрічі сестра Джеппарова передала лист від усіх родичів мусульман-політв’язнів із детальним описом їхнього становища й проханням посприяти їхньому звільненню.

У червні 2016 р. термін арешту Арсена Джеппарова та Рефата Алімова було продовжено до 8 вересня.

 

Докази невинуватості

За словами сторони захисту, обвинувачення не має жодних вагомих доказів причетності Арсена до “Хізб ут-Тахрір”.

Дружина Енвера Бекірова, одного з чотирьох затриманих у лютому кримських татар, припустила, що Джеппарова і Алімова могли затримати за спілкування з її чоловіком, який є троюрідним братом матері Рефата Алімова і якого звинувачують в організації діяльності “Хізб ут-Тахрір”. За словами дружини Бекірова, підлітки дійсно періодично спілкувалися на релігійні теми з її чоловіком, проте ці бесіди не мали жодного відношення до тероризму. Окрім цього, докази, надані обвинуваченням проти Бекірова, не є достатніми і не доводять повною мірою його причетність до “Хізб утТахрір.

Тортури

Перші кілька днів після затримання Арсену не надавали їжу.

Незважаючи на те, що фактів застосування фізичного насильства і тортур проти нього не зафіксовано, адвокат Еміль Курбедінов заявив, що в СІЗО на Джеппарова чиниться тиск:

Захисту стало відомо, що одного із затриманих кримських татар, підозрюваних в тероризмі, Арсена Джеппаров, поміщено в камеру з особами, обвинуваченими у згвалтуванні, потім його перевели на два дні до карцеру, потім помістили в камеру, т. зв. “пресхату”, де доходило до конфліктів, потім знову повернули до камери з насильниками. Все це робиться, імовірно, для зговірливості. Читати намаз Арсену в цих камерах не дають.

Також Курбедінов розповів про нелюдські умови утримання в СІЗО загалом: про їжу, в якій плавають таргани, про клопів і бліх, від яких “уся постільна білизна в крові, про недостачу ліжок у зв’язку із завантаженістю камер (сплять по черзі) і т. п. Також у Сімферопольському СІЗО є проблеми з водою: її періодично відключають, хоча камери переповнені. Відомо, що мусульман на постійній основі годують свининою, забороненої ісламом, перешкоджають їм у здійсненні намазу.

Новини справи


Share