Емір-Усеїн Куку

Рід діяльності:

громадський активіст, правозахисник

Адвокат:

Олександр Попков

Звинувачення:

ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності організації, яку визнано терористичною на території РФ, а саме осередку організації “Партія ісламського визволення” (Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі)

Дата затримання:

11.02.2016

Загрожує:

до 15 років позбавлення волі

Місце утримання:

ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополю, 295006, Республика Крым, г. Симферополь, бул. Ленина, 4

Адреса для листів до Криму:

01004, м. Київ, вул. Басейна, 9-Г, офіс 25, Центр громадянських свобод, Куку Еміру-Усеїну Кемаловичу

1719
днів в ув’язненні

11-12 лютого 2016 р. відбулася низка обшуків у будинках кримських татар у Ялті та Бахчисараї, проводилися допити активістів кримськотатарського національного руху. Серед затриманих виявилися громадські активісти Енвер Бекіров, Вадим Сірук, Муслім Алієв та Емір-Усеїн Куку. Останній (народився в Новоросійську 26 червня 1976 р.) — батько двох дітей, член Кримської контактної групи з прав людини.

Еміра звинуватили в причетності до діяльності забороненої на території Росії політичної організації “Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі”. Однак його переслідування почалося майже роком раніше. Ще 20 квітня 2015 р. Куку було затримано й побито, у результаті чого він отримав забиття нирки. У його будинку провели обшук,  вілучивши техніку та незаборонену релігійну літературу. Йому намагалися інкримінувати ст. 282 КК РФ “Збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності”, звинувативши в тому, що він нібито напав на двох співробітників ФСБ. Парадокс полягає в тому, що саме вони били Куку всю дорогу, поки везли його на допит із Кореїза до Ялти. Заяву ж про побиття вони подали лише двома місяцями пізніше, 30 червня. У листопаді 2015 р. Слідчий комітет РФ викликав Еміра на допит за підозрою в екстремізмі.

Заключним етапом стало його затримання у лютому 2016 р. за підозрою в причетності до “Хізб ут-Тахрір“. Незважаючи на те, що на той момент четверо кримських татар (Вадим Сірук, Нурі Прімов, Рустем Сайфуллаєв і Руслан Зейтуллаєв) уже перебували під слідством за аналогічним звинуваченням, справу нової четвірки було виділено в окреме провадження.

Цікаво, що після анексії Криму влада РФ “загравала” із представниками кримськотатарського народу. Активістів Кримської контактної групи з прав людини, представником якої був Емір Куку, запросили на щомісячні зустрічі із маріонетковим “главою Криму” Сергієм Аксьоновим. Після першого обшуку в будинку Куку представникам Контактної групи запропонували зректися свого колеги, на що вони відповіли відмовою. Після цього їхні зустрічі з Аксьоновим припинилися.

Батька Еміра, Кемала Куку, ветерана кримськотатарського національного руху, у травні 2014 р. було нагороджено російською медаллю “За повернення Криму”. Однак коли Куку-молодшому після першого обшуку запропонували забрати вилучений телефон, замість нього з’явився батько і кинув отриману роком раніше нагороду. Незабаром Кемал Куку помер.

За словами адвоката Еміра Олександра Попкова, співробітники ФСБ намагаються чинити тиск навіть на неповнолітніх дітей Куку. Так, у школу до сина Еміра приходив чоловік, який намагався залякати дитину, стверджуючи, що батько “зв’язався із поганими людьми” і сидітиме за це у в’язниці 10-15 років.

Докази невинуватості

За словами сторони захисту, сторона обвинувачення не має жодних вагомих доказів причетності Куку до “Хізб ут-Тахрір”. Адвокат Олександр Попков стверджує, що єдиним “доказом”, наявним у матеріалах справи, є

відео- чи аудіозапис, на якому обговорюють “на кухні” різні політичні теми: долю Криму, Росії, України, місце ісламу в обох країнах, постулати релігії, різні погляди, у тому числі тих же самих “хізбів”. Відеозапис приховано зроблено ще одним учасником розмови, який бере активну участь у бесіді, навмисно торкається слизьких тем, і, з огляду на все, є агентом спецслужб і підставним свідком.

Цей запис жодним чином не доводить причетності співрозмовників до “Хізб ут-Тахрір” або планування ними терористичних дій.

Тортури

При затриманні Еміра-Усеїна Куку побили, в результаті чого він отримав пошкодження нирки. У СІЗО, де його утримують, тортури або фізичне насильство не застосовуються, однак використовуються інші методи впливу.

Адвокат Еміль Курбедінов розповів про нелюдські умови утримання в СІЗО: про їжу, в якій плавають таргани, про клопів і бліх, від яких “уся постільна білизна в крові, про недостачу ліжок у зв’язку із завантаженістю камер (сплять по черзі) і т. п. Також у Сімферопольському СІЗО є проблеми з водою: її періодично відключають, хоча камери переповнені. Відомо, що мусульман на постійній основі годують свининою, забороненої ісламом, перешкоджають їм у здійсненні намазу.

Новини справи


Share