Наріман Мемедемінов

Рід діяльності:

громадський журналіст, адміністратор котельні

Звинувачення:

  • частина 2 ст.205.2 Кримінального кодексу (публічні заклики до тероризму в Інтернеті)

Затримання:

22 березня 2018

Вирок:

2.5 років позбавлення волі

Звільнений: 21 вересня 2019

Днів в утриманні: 915

22 березня 2018 року, близько 6:00, російські сили безпеки здійснили обшук в будинку Мемедемінова, розташованого в селі Холмівка Бахчисарайського району. Його кинули на підлогу, а дружину і дітей виставили в іншу кімнату. Були вилучені телефони та обладнання, а Мемедемінов був доставлений на допит до приміщення ФСБ у Сімферополі. Наступного дня підконтрольний РФ суд прийняв рішення про арешт Мемедемінова. 28 червня 2018 року його примусово відвезли до психіатричної лікарні для обстеження під час розслідування. З моменту затримання його тримають під вартою у СІЗО-1 у Сімферополі.

Мемедемінова звинувачують в тому, що він нібито робив «публічні заклики в Інтернеті для проведення терористичної діяльності» на основі відеороликів, розміщених на його каналі Youtube перед російською анексією Криму. У двох з цих відео він повідомляє про події, організовані рухом «Хізб ут-Тахрір» у Сімферополі. «Хізб ут-Тахрір» вважається в Росії «терористичною» організацією, незважаючи на відсутність доказів щодо її участі у підготовці або вчиненні терористичних актів. Це транснаціональний рух, який представляє себе як ненасильницький і який вважається легальним в Україні і дозволений в інших країнах.

У лютому 2016 року, коли заарештували правозахисника Емір-Узеін Куку та трьох інших кримських татар, також обшукали будинок Нарімана. У липні 2017 року Мемедемінов також був оштрафований на 10 тисяч рублів за те, що він нібито «брав участь у несанкціонованому мітингу» за стояння біля будинку Сейдамета Мустафаєва, де проводилися обшуки. Відомо, що Мемедемінов разом з іншими кримськими активістами брав участь у репортажах і онлайн-стрімах обшуків і інших репресивних дій, спрямованих проти кримськотатарської громади. 2 жовтня 2019, Південний військовий окружний суд російського Ростова-на-Дону засудив Мемедемінова до 2 років 6 місяців позбавлення волі.

Докази невинуватості:

У цьому випадку заклик до тероризму інкримінується не через реальне підбурювання до скоєння терористичних актів, а через згадку про Хізб ут-Тахрір. Організація була визнана терористичною в Росії в 2003 році.

Більше того, відеоролики на Youtube-каналі Мемедемінова були розміщені до анексії Криму Росією,  таким чином публікація знаходилась під юрисдикцією України.

Адвокат Мемедемінова також подав скаргу про порушення прав його клієнта під час обшуку, здійсненого співробітниками ФСБ. Дійсно не було надано жодного пояснення щодо законності обшуку , тоді як протоколи допиту не згадують українське громадянство Мемедемінова. Більше того, проходження психіатричної експертизи вважається типом психологічного тиску і приниження з боку слідчих, оскільки це не є обов’язковою процедурою для справ, які підпадають під дію статті 205 Кримінального кодексу РФ.

У листі, відправленому з в’язниці дружині, Наріман Мемедемінов пише, що: «<…> переслідування і арешт активістів, особливо громадянських журналістів, є спробою боротьби з інакомисленням в будь-якому його прояві. Контратеррористичне і антиекстремістське законодавство Російської Федерації спрямоване, головним чином, на придушення будь-кого, хто не думає і не говорить так, як продиктовано “лінією влади”, навіть якщо це означає все населення. ”

Читати більше:

Новини


Share