Олександр Костенко

Рід діяльності

міліціонер

Адвокат:

Дмитро  Сотников

Звинувачення:

ч. 1 ст. 222 КК РФ (незаконне зберігання зброї та її основних частин)

ч. 2 (п. “б”) ст. 115 КК РФ (навмисне заподіяння легкої шкоди здоров’ю з мотивів ненависті або ворожнечі стосовно певної соціальної групи)

Дата захоплення:

15.02.2015

Міра покарання:

3 роки і 11 місяців

Звільнений:

3.08.2018; Утримувався за адресою: 613049, Кировская обл., г. Кирово-Чепецк, ул. Овражная, 16, ИК-5

У грудні 2014 р. Костенко, колишній працівник правоохоронних органів Криму та активіст Євромайдану, повернувся на анексований півостров з материкової України. Орієнтовно тоді ж колишній співробітник кримського спецпідрозділу МВС України “Беркут” Полієнко, який на той час уже працював в окупаційних силових структурах Криму, звернувся з позовом проти Олександра. Він стверджував, що під час протистояння в центрі Києва, де сам Полієнко перебував при виконанні службових обов’язків з охорони громадського порядку, Костенко буцімто кинув у нього камінь. 15 лютого 2015 р. Костенка було затримано у під’їзді його будинку в Сімферополі. Відомо, що у затриманні брали участь колишні співробітники СБУ, які, зрадивши присвязі, перейшли на службу до ФСБ — Андрій Тишенін та Артур Шамбазов. Костенко упізнав їх, оскільки вони були знайомі раніше. За словами адвоката, Костенко брав участь у розкритті схеми торгівлі людьми, в якій брали активну участь Тишенін та Шамбазов. Адвокат вважає, що затримання Костенка  могло бути, серед іншого, особистою помстою. Під час затримання Олександру зламали руку, що було засвідчено лікарями.

У Криму в Костенка залишилася дружина з півторарічною дитиною. Його мати пережила вже два інсульти. Батько Костенка зник безвісти. Проти його брата Євгена порушено кримінальну справу за начебто образу судді (“подорвал авторитет судебной власти Российской Федерации, воспитательное воздействие суда и унизил честь и достоинство Федерального судьи Киевского районного суда г. Симферополь”, бо начебто показав йому “жест явно оскорбительного характера, а именно пальцы кисти руки сжаты, средний палец выставлен вверх, обозначающий мужской половой орган”).

Олександра Костенка засудили за те, що, перебуваючи в Києві, він брав участь “у заворушеннях, спрямованих на повалення конституційного ладу” і “кинув камінь у співробітника міліції, керуючись ідеологічною ненавистю до співробітників органів внутрішніх справ” (п. “б” ч. 2 ст. 115 КК РФ).

Окрім цього, під час затримання Костенка у його квартирі нібито знайшли ствол пістолета. Це дало привід додати до звинувачень незаконне зберігання зброї та її основних частин. (ч. 1 ст. 222 КК РФ)

Докази невинуватості

  • На момент начебто вчинення злочину Костенком “потерпілий” Полієнко, так само як і сам Костенко, був громадянином України. Цей злочин, за версією слідства, було вчинено на території України і, очевидно, не було спрямовано проти інтересів РФ.
  • Довідка про дослідження знайдених частин зброї говорить, що ствол пістолета було знайдено 5 лютого 2015 р. Проте у протоколі огляду місця події вказано наступний день, що мало би підтвердити сфабриковану версію затримання Костенка саме 6 лютого.
  • На суді поняті заявили, що не бачили моменту виявлення ствола пістолета. Це може бути підтвердженням того, що ствол пістолета був підкинутий співробітниками міліції.
  • Практично всі докази у справі були здобуті з порушенням норм кримінально-процесуального законодавства. Зокрема, обшук помешкання родини Костенка відбувався без дотримання належної процедури та був представлений як огляд приміщення.
  • На свідків, за інформацією адвоката, здійснювався тиск із боку слідчих.
  • Під час судового процесу не було представлено жодних переконливих доказів того, що Костенко справді кидав камінь у співробітників міліції.  Провина Олександра базується лише на показаннях свідків, які є колишніми співробітниками “Беркуту”, що перейшли на службу до російських “правоохоронних” органів.
  • На суді Костенко відмовився від свідчень, які давав під час слідства, оскільки вони були надані під тортурами.

Тортури

Співробітники кримського управління ФСБ Тишенін і Шамбазов, затримавши Костенка, застосовували до нього тортури: надівали на голову пакет, що не дозволяв дихати, до голови прикладали незаряджений пістолет і натискали спусковий гачок, погрожували відрізати палець та надіслати його рідним, били по голові, пропускали електричний струм по тілу. За допомогою цих методів від Костенка вимагали визнати скоєння злочинів під час Євромайдану в Києві.  Наступного дня після затримання Олександра примусили випити 200 грамів горілки і відвезли його до управління ФСБ, де інсценували явку з повинною.

Жодного розслідування дій представників спецслужб не проводиться. У відповідних клопотаннях стороні відмовлено.

Адвокат Костенка скаржився також на ненадання його підзахисному належної медичної допомоги: зламана ще під час арешту рука досі не загоїлася.

На Костенка продовжувують здійснювати тиск і після його засудження та етапування до Кірово-Чепецька. Зокрема, у квітні 2016 р. йому було оголошено догану та поміщено до ШІЗО за те, що він начебто не привітався зі співробітником адміністрації колонії.

Новини справи


Share