Олексій Стогній

Рід діяльності:

працював у магазині канцелярських товарів та комп’ютерних деталей в Севастополі. Є випускником Севастопольського військово-морського інституту ім. Нахімова за спеціальністю “радіотехнічне озброєння”. Проходив військову службу на флагмані українських ВМС фрегаті “Гетьман Сагайдачний”

Адвокат:

Еміль Курбедінов

Обвинувачення:

незаконний оборот та виготовлення зброї (ч. 1 ст. 222, ч. 1 ст. 223 КК РФ)
підготовка диверсії (ст. 30, п. “а” ч. 2 ст. 281 КК РФ) — знято

Дата затримання:

15.11.2016

Міра покарання:

3,5 роки позбавлення волі. Вийшов на свободу в кінці січня 2020.

За словами дружини Олексія Оксани Стогній, її чоловіка затримали у ніч з 14 на 15 листопада 2016 року не в Севастополі, як стверджує ФСБ, а на російському “прикордонному пості” навпроти пункту пропуску Каланчак при виїзді з Криму, коли він прямував до Києва на день народження доньки.

Стохній – один із п’яти чоловіків, заарештованих у рамках другої спроби ФСБ створити справу про “українських дивесантів” у листопаді 2016 року. 9 листопада 2016 р. в Севастополі заарештували двох відомих науковців – Дмитра Штиблікова та Олексія Бессарабова – разом з українським військовим у відставці Володимиром Дудкою. ФСБ заявив, що вони були “членів диверсійно-терористичної групи головного управління розвідки Міноборони України, які планували акти диверсій на військовій та іншій інфраструктурі”. Двох молодших чоловіків – Олексія Стогнія та Гліба Шаблія – було заарештовано через 10 днів, після цього, 24 листопада, відбувся арешт Леоніда Пархоменка, капітана Чорноморського флоту у відставці.

Новина про арешт Стогнія та Шаблія з’явилася 20 листопада 2016 в передачі на “Россия 24” під назвою “Очередной провал украинской разведки: диверсанты не успели навредить Крыму“. Стогнія там зобразили офіцером Військової розвідки України. Шаблія назвали українським офіцером, капітаном 2го рангу на українському флоті. Стогнія зобразили як працівника магазину іграшок та канцтоварів, а Шаблій також описувався як бізнесмен. Стверджувалося, що в обидвох випадках робота чоловіків була “прикриттям” для їхньої фактичної діяльності праці на українську розвідку.

У липні 2017 року підконтрольний Кремлю “Київський районний суд Сімферополя” засудив Стогнія до 3 років і 6 місяців позбавлення волі. Вирок винесено на підставі статей російського Кримінального кодексу про “незаконне придбання, передачу, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї і боєприпасів” та “незаконне виготовлення, переробку чи ремонт вогнепальної зброї та боєприпасів”.

Стогній свого часу проходив військову службу на флагмані українських ВМС, фрегаті “Гетьман Сагайдачний”. Він є племінником відомого в Севастополі історика, дослідника Другої світової війни Дмитра Стогнія.

19 лютого 2020, дружина Олексія Оксана повідомила, що її чоловік вийшов на свободу у зв’язку із закінченням терміну ув’язнення, і повернувся в Київ. За її словами, це сталося наприкінці січня, але родина про це не повідомляла, щоби уникнути ризикі при перетині адмінмежі з Кримом.

Докази невинуватості

Єдиний матеріал для “доказів” звинувачень Олексію походив з відео ФСБ, які показали на російському телебаченні. Хоча це буцім-то відеозаписи “зізнань” українців, їх записали з порушеннями всіх процедур. Не видно людини, яка задає запитання, немає адвоката, і є ознаки того, що їх вирізали та склеювали. У Стогнія є видимі ознаки побиття.

Дружина Олексія Оксана Стогній пояснила на пресконференції в Києві, що Олексій звільнився з українських збройних сил в 1997 та родина переїхала жити в Крим, щоби поправити здоров’я молодшої доньки. Натомість старша донька навчалася в Києві, і тому Олексій їхав в Київ на її день народження. Його затримали вночі при перетині адмінмежі, що означає, що “арешт”, який показали по російському телебаченні вдень в околицях Севастополя, був інсценований. Суддя Віктор Можелянський, який був задіяним в інших політично вмотивованих справах, залишив Олексія Стогнія під вартою 17 листопада 2016 р. на два місяці.

Той факт, що провину “українського диверсанта” Олексія Стогнія так і не змогли довести, і засудили його за іншою статтею, а також те, що відео “зізнань” та “затримання” зфальшовані, вказує на сфабрикованість справи з самого початку.

Новини справи


Share