Павло Гриб

Рід діяльності:

блогер

Адвокат:

Андрій Сабінін

Обвинувачення:

залучення іншої особи до терористичної діяльності (ч. 1 ст. 205.1 КК РФ)

Дата затримання:

24.08.2017

Загрожує:

від 5 до 10 років позбавлення волі

Адреса для листів:

350063, г. Краснодар, ул. Красноармейская, 22, ФКУ СИЗО-5 ФСИН России, Грибу Павлу Игоревичу, 1998 г.р.

1159
days in custody

19-річний український блогер та син екс-офіцера Держприкордонслужби України Павло Гриб був викрадений російськими спецслужбами 24 серпня 2017 р. на території третьої держави — Білорусі. Його насильно доправили до РФ, де обвинуватили у підбурюванні до підриву школи, яке буцімто виявили у його спілкування з онлайн-подругою. Йому загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі.

Життя Павла перебуває під загрозою, оскільки він живе з інвалідністю, пов’язаною з порушеннями роботи серцево-судинної системи. Після втручання Європейського суду з прав людини Росія офіційно повідомила про те, що заручник перебуває у задовільному стані. Проте лікарі Павла, які моніторили його стан у Києві, звертають увагу на тривожні ознаки — виразки на обличчі, почервоніння очей та загальну слабкість, — про які повідомив його адвокат після зустрічі з підзахисним.

З часу незаконного ув’язнення Павлу не надають необхідних йому ліків, а українським лікарям заборонено доступ до нього. У місті, де його утримують, немає місцевих фахівців, які можуть врятувати його у разі внутрішньої кровотечі — а це може статися в будь-який час, підкреслюють українські лікарі.

Кількох інших українських громадян, ув’язнених кремівським режимом з політичних міркувань, було також обвинувачено у плануванні вибухів. Серед них — режисер Олег Сенцов, анархіст Олександр Кольченко, історик Олексій Чирний та пенсіонер Олексій Сизонович. Жодна із цих пропагандистських історій не витримує критики. У випадку із Грибом, втім, російські слідчі перевершили самх себе, оскільки Гриб був захоплений ані в Російській Федерації, ані в окупованому Криму; більше того, він ніколи в житті не бував у Росії, допоки його не перевезли туди під конвоєм.

Згідно з версією російського слідства, минулої весни ФСБ нібито зафіксувала слова про вибух на шкільному випускному у скайп-спілкуванні Павла з його подругою, одинадцятикласницею із Сочі. ФСБ прирівнює це до “залучення іншої особи до терористичної діяльності”. Залишається незрозумілим, чи жарт про намір підірвати школу взагалі мав місце, чи його вигадали самі російські “правоохороннці”, адже жодних записів або розшифровок цих розмов пред’явлено не було.

Відповідно до хронології, складеної батьком в’язня, у середині літа 2017 року, після того, як подруга Павла закінчила школу (і жодного вибуху не сталося), регіональне управління ФСБ порушила проти неї кримінальну справу. Співробітники спецслужби обшукали її квартиру і витягли з неї самообмову. Після цього шляхом шантажу вони примусили її відіграти роль приманки у транскордонній спецоперації, що мала на меті переконати Гриба прибути до Білорусі із подальшим його викраденням.

“Привид терористичної загрози був ліквідований так само успішно, як він був створений за два місяці до цього”, — саркастично написав батько заручника. — “ФСБ недарма їсть свій хліб”.

Новини справи


Share