Рустем Ваітов

Рід діяльності:

будівельник

Адвокат:

Еміль Курбедінов

Звинувачення:

ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності організації, яку визнано терористичною на території РФ, а саме осередку організації “Партія ісламського визволення” (Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі)

Дата затримання:

23.01.2015

Міра покарання:

5 років колонії загального режиму; вийшов на свободу 22 січня 2020 у зв’язку із закінченням терміну ув’язнення. Після звільнення, Ваітову назнавчили адміністративний нагляд впродовж восьми років.  

Рустем Ваітов (нар. 27 липня 1986 р.) — уродженець с. Крестьянівка Первомайського району Криму. Закінчив Національну академію природоохоронного і курортного будівництва. Проживав із дружиною в Севастополі. Має дитину.

Ваітов позиціонує себе як громадський діяч. Він вів активну громадську діяльність, брав участь в організації та проведенні різних заходів, у облаштуванні мечеті в Севастополі. Має широке коло друзів та знайомих, представників різних конфесій і національностей.

В оселі Ваітова відбулися обшуки. Було вилучено усі види інформаційних носіїв (комп’ютери, диски, USB-накопичувачі). Після обшуку Рустема було затримано працівниками ФСБ і звинувачено в участі у діяльності осередку організації “Партія ісламського визволення” (Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі) в селах Орлине, Тилове і Штурмове Балаклавського району Севастополя.

Рустем не визнав провину в інкримінованому йому злочині та відмовився від надання показань проти себе на стадії досудового розслідування.

7 вересня 2016 р. Північно-Кавказький окружний військовий суд у м. Ростові-на-Дону засудив його до 5 років колонії загального режиму.

22 січня 2020, Рустем вийшов на свободу із колонії російського Кургана у зв’язку із закінченням терміну ув’язнення. Після звільнення, Ваітову назнавчили адміністративний нагляд впродовж восьми років.  Руслан Зейтуллаєв, який слідством був назначений як “голова” “осередку Хізб ут-Тахрір”, був засуджений до 15 років позбавлення волі та продовжує перебувати в ув’язненні.

⚡️ ВАИТОВ РУСТЕМ ОСВОБОЖДЕН ИЗ РОССИЙСКОЙ КОЛОНИИОб этом только что сообщил адвокат Эдем Семедляев, который вчера…

Опубліковано Крымская солидарность Вівторок, 21 січня 2020 р.

Докази невинуватості

За словами сторони захисту, обвинувачення не має жодних доказів причетності Рустема до “Хізб ут-Тахрір”.

Також в ході розслідування були допущені численні порушення:

1. Усі судові засідання, пов’язані із продовженням запобіжного заходу Ваітову, проводилися з порушенням принципу гласності. Слухачі не допускалися до зали судового засідання під різними приводами: зокрема, суддя-головуючий заявив, що, оскільки більшість слухачів сповідує іслам, їх не може бути допитано як свідків у справах, пов’язаних із тероризмом.

2. Суд грубо порушив конституційне право обвинуваченого на захист, відмовивши у залученні до процесу, поряд із адвокатом, особи захисника. Клопотання з цього приводу подавалося відповідно до Конституції та Кримінально-процесуального кодексу РФ.

3. Суд відмовив у задоволенні клопотання сторони захисту про ознайомлення з матеріалами судової справи, на підставі яких приймалося рішення про продовження строку тримання обвинуваченого під вартою. Це також є грубим порушенням конституційного права Ваїтова на захист.

4. Суд відмовив у задоволенні заяви захисту про відвід судді у зв’язку з недовірою, обумовленою тим, що  зазначені вище факти вказували на його зацікавленость в певному результаті розгляду справи.

5. Слідчий відмовив у задоволенні клопотання захисту про надання копій матеріалів для ознайомлення адвокату і обвинуваченому. Він надав їм постанови про призначення експертиз, а згодом і результати цих експертиз. Однак після ознайомлення з ними захисту і обвинуваченого, вони не отримали копій цих документів, що позбавило їх можливості для оскарження та реалізації інших прав, гарантованих національним та міжнародним правом.

6. Слідчий відмовив у клопотанні захисту і обвинуваченого стосовно відводу експерта у зв’язку з некомпетентністю останнього, зацікавленістю в результаті експертизи та з інших причин.

7. Після одержання зазначених клопотань, слідство почало приховувати адреси проведення наступних експертиз, що суперечить діючому процесуальному законодавству РФ.

На думку незалежного російського правозахисного медіа-проекту “ОВД-інфо”, члени осередків організації Хізб ут-Тахрір звинувачують і засуджують до різних термінів у колоніях суворого режиму лише на підставі того, що вони зустрічалися в квартирах і читали релігійну літературу.

Відповідно до даного російського правозахисного центру “Меморіал”, ця хвиля переслідувань в Росії почався 14 лютого 2003 року, коли Верховний Суд, розглянувши в закритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Генерального прокурора РФ, визнав терористичними 15 ісламських організацій і заборонив їх діяльність на території РФ. Однією із заборонених організацій стала “Хізб ут-Тахрір”.

У мотивувальній частині рішення ВС РФ відсутні будь-які дані про терористичну діяльність “Хізб ут-Тахрір” відповідно до визначення тероризму, даними в Кримінальному Кодексі РФ і Федеральному Законі РФ “Про боротьбу з тероризмом” від 03.07.1998, що є очевидним підставою для визнання цього рішення необґрунтованим.

Попри те, що організація «Хізб ут-Тахрір» з моменту створення (1953 рік) не здійснила жодного теракту, в Росії вона визнана терористичною, а її членів необгрунтовано судять як терористів. Антіекстремістске та антитерористичне законодавство Росії послідовно перетворюється на репресивний інструмент боротьби з інакомисленням і мирними зібраннями.

Тортури

Факт застосування тортур не встановлений.

Оновлено 31 березня 2020

Новини справи


Share