Сергій Литвинов

Рід діяльності

фермер-різноробочий

Адвокат:

Віктор Паршуткін

Звинувачення:

ч. 3 ст. 162 КК РФ (розбій)

ч. 2 ст. 105 КК РФ (убивство двох і більше осіб) — знято

ч. 1 ст. 356 КК РФ (застосування заборонених засобів і методів ведення війни) — знято

Дата затримання:

21.08.2014

Міра покарання:

8,5 років колонії суворого режиму

Адреса для листів:

346880, Ростовская обл., г. Батайск, ул. Горького, 356, ИК-15

2256
днів в ув’язненні

Сергій Литвинов проживав у селі Комишне Станично-Луганського району Луганської області. Працював на місцевого підприємця, у якого виконував різні господарські роботи. Сергій закінчив 7 класів школи і, за свідченнями односельців, ледве вмів читати та писати, не був військовозобов’язаним. За словами адвоката, Литвинов має проблеми з інтелектуальним розвитком.

12 серпня 2014 р. Сергій Литвинов виїхав на лікування до Ростовської області, оскільки потребував оперування хірургом-стоматологом. Усі медичні заклади в Луганській області неподалік від місця проживання були недоступні через бойові дії. Декілька днів Литвинов перебував у лікарні із представниками незаконних збройних формувань угруповань “ЛНР”/”ДНР”, яким він нібито розповів про свою участь в українському добровольчому батальйоні.

21 серпня 2014 р. Сергій був вивезений з лікарні невідомими людьми в масках і доставлений до Ростовського регіонального управління боротьби з організованою злочинністю. В ході слідства він зізнався у скоєнні вбивств мирних громадян на сході України, а саме вбивстві 30 чоловіків, згвалтуванні і вбивстві 8 жінок і 12-річної дівчинки. Литвинов також підтвердив, що накази, які йому нібито віддавало командування батальйону “Дніпро-1”, були спрямовані “виключно на погіршення демографічної ситуації серед російськомовного населення”. Для стимулювання бійців батальйону їм буцімто виплачувалися грошові винагороди “залежно від кількості вбитих людей під час зачисток” з особистих коштів голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. У матеріалах справи стверджувалося, що останній особисто привозив ці гроші бійцям. Таким чином, комплекс злочинів, інкримінованих Литвинову за ч. 2 ст. 105 КК РФ (вбивство двох і більше людей) і ч. 1 ст. 356 КК РФ (застосування заборонених засобів і методів ведення війни) загрожував йому довічним ув’язненням.

Після зустрічі з українським консулом 10 листопада 2014 р. Литвинов відмовився від свідчень, які надав раніше, заявивши, що до нього застосовувалися тортури. Він також заперечив свою причетність до батальйону “Дніпро-1”, що раніше було підтверждене і заявою МВС України.

Злочини, у яких спочатку звинувачувався Литвинов, передбачали можливість розгляду справи судом присяжних. Адвокат Віктор Паршуткін широко відомий в російських юридичних колах як фахівець із суду присяжних. З огляду на наявність доказів невинуватості, відмову обвинуваченого від показань, наданих під тортурами, і професійний правовий захист, слідчі опинилися у скрутному становищі. 30 листопада 2015 р. звинувачення у військових злочинах були зняті, а сам Литвинов був реабілітований. Влітку 2016 р. він звернувся із позовною заявою про компенацію моральної шкоди, завданої йому незаконним кримінальним переслідуванням та застосуванням тортур. Сума позовних вимог становила 3,3 млн. руб. (понад $50 тис.), але у листопаді 2016 р. суд, немов насміхаючись із жертви, присудив йому лише 1 тис. руб. (близько $15).

При цьому ще 10 вересня 2015 р. проти нього було порушено нову справу за звинуваченням у розбої. За версією слідства, Литвинов разом з двома озброєними спільниками нібито викрав два старих автомобілі у громадянина РФ, який в той момент знаходився на території, підконорольній угрупованню “ЛНР”.

Як стверджує адвокат Литвинова, справа про розбій також є сфабрикованою, оскільки громадянство потерпілого викликає сумніви, і, окрім слів ціього потерпілого, немає жодних доказів скоєння злочину.

Докази невинуватості

  • Захист Литвина висловив сумніви у правдивості протоколів допитів Литвинова, аргументуючи це тим, що він закінчив 7 класів школи і для нього важко навіть без помилок вказати свої персональні дані, в той час як протоколи допитів містять складні граматичні конструкції та специфічну криміналістичну лексику.
  • Адвокат Литвинова виявив, що особи та адреси, що були вказані в первинних матеріалах справи Литвинова, не існують взагалі, люди, чиї імена перераховані в матеріалах, ніколи не проживали за вказаними адресами і не були там зареєстровані. Трупи цих людей не потрапляли до моргів. Отже, не існувало жодного потерпілого.
  • Батальйон «Дніпро-1», згідно заяви радника Міністерства внутрішніх справ України, Антона Геращенка, ніколи не вів військових дій на території Луганської області. Батальйон дислокувався в Донецькій області.
  • Результати комплексної психолого-психіофізичної судової експертизи на поліграфі свідчать з вірогідністю 72%, що Литвинов “не брав участі у розстрілах, ні самостійно, ні з групою осіб”. Він, відповідно до цієї експертизи, “не брав участь у зґвалтуваннях жінок і дітей і не отримував накази брати участь у  зачистках в населених пунктах у складі батальону Дніпро-1, і не отримував пропозицію вступити до нього”.
  • Є підстави вважати, що Сергій Литвинов не здійснював розбій, оскільки потерпілий пред’явив документи на автомобіль, за якими його транспортний засіб був викрадений багато років тому; за даними української прикородннохї служби, потерпілий останній раз був в Україні задовго до скоєння гіпотетичного злочину. Будинок потерпілого знаходиться у занедбаному стані, вікна забиті.
  • Литвинов вчинив самообмову в результаті застосування жорстоких тортур.

Тортури

Після зустрічі з українським консулом Литвинов заявив про те, що обмовив себе через тортури. Олені Масюк, члену Громадської спостережної комісії м. Москви, Литвинов розповів, що його вивозили до лісу, де прив’язували до дерева вниз головою, били електричним струмом, били в різні частини тіла, стріляли поруч з вухом та нанесли ножове поранення в області ребер.

Слова Литвинова підтверджуються експертизою на поліграфі, відповідно до якої 73% психфізіологічних реакцій свідчать про те, що «він вивозився з лікарні, що знаходиться в Ростовській області РФ, в невідомий населений пункт або ділянку місцевості, і піддавався невстановленими особами фізичному і медикаментозному впливу (катуванням) […] з метою надання свідчень про участь в “каральних операціях” батальйону “Дніпро”».

Новини справи


Share