Теймур Абдуллаєв

Рід діяльності:
тренер із тхеквондо

Адвокати:

Еміль Курбедінов, Едем Семедляєв

Обвинувачення:
ч. 1 ст. 205.5 КК РФ (організація діяльності організації, яку визнано терористичною на території РФ, а саме осередку організації “Партія ісламського визволення” (Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі)

Дата затримання:

12.10.2016

Загрожує:

від 15 років позбавлення волі до пожиттєвого ув’язнення

Місце утримання:

ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополю, 295006, Республика Крым, г. Симферополь, бул. Ленина, 4

Адреса для листів до Криму:

01004, м. Київ, вул. Басейна, 9-Г, оф. 25, Центр громадянських свобод, Абдуллаєву Теймуру

1475
днів в ув’язненні

Брати Теймур та Узаїр Абдуллаєви народилися в Баку у змішаній азербайджансько-кримськотатарській родині. Переїхавши до Криму, вони здобули вищу юридичну освіту і стали громадянами України. З дитинства брати захоплювалися бойовими мистецтвами, стали чемпіонами України та Європи з тхеквондо у різних вагових категоріях. В останні роки вони тренували кримську молодь різних національностей у власному спортзалі.

Обох братів було затримано окупаційними властями після обшуків в селі Строганівці Сімферопольського району Криму. Обшук в оселях Абдуллаєвих проводився з особливою жорсткістю та зухвальством. Незважаючи на те, що після стуку Теймур пішов відчиняти, силовики виламали двері. Вони не представилися і не пред’явили документів, а одразу нанесли чоловікові кілька ударів у голову та живіт, скрутили його та закували в кайданки, хоча він і не чинив жодного спротиву. Під час обшуку вони не давали зателефонувати адвокату, а коли на місце все ж прибув захисник Еміль Курбедінов — довго не допускали його всередину.

Шести еще не было, когда они ворвались. Ну как так можно? Дверь сломали, стекло разбили, ничего не объяснили. Мужа все время держали в другой комнате, мне с детьми приказали здесь сидеть. У двери поставили одного с автоматом. Вы представляете, каково это: провести 6–7 часов в этой комнатке с пятью маленькими детьми? Дети постоянно задавали вопросы: “Кто это, мама? Зачем пришли? Они хотят нас убить?” Под конец мне было уже реально плохо.

Аліме, дружина Теймура Абдуллаєва

Під час обшуку в будинку було конфісковано жорсткі диски, гроші та книжки релігійного змісту. В той же час працівники ОМОНу оточили будинок Абдуллаєвих іззовні та не підпускали до нього стурбованих сусідів. При цьому вони нецензурно лаялися та погрожували людям, демонстративно перезаряджаючи автомати. Коли мати Теймура та Узаїра намагалася пробитися через кордон силовиків, її повалили на землю. Більше того, омонівці не давали нікому змогу прийти на допомогу жінці, якій після падіння стало зле.

Теймура обвинуватили в організації осередку міжнародної ісламської партії “Хізб ут-Тахрір” (що легально діє в Україні та більшості країн світу, але безпідставно заборонена в РФ як “терористична”), а Узаїра — у належності до цього осередку. Своєї провини вони не визнають. На “суді” Теймур клопотав про звільнення брата під домашній арешт, аби він міг підтримати їхні родини, які лишилися без чоловічої підтримки (в Узаїра четверо, а у Теймура п’ятеро дітей), але марно.

Деталі:

Крымские Кличко, политолог и строители: кого ФСБ записала в террористы?

“Все их знают с лучшей стороны”: Что известно о пятерых подозреваемых в причастности к “Хизб-ут-Тахрир”

“А Коран — это террористическая книга?”

При обысках крымских татар забирают даже последние деньги, — правозащитники

Докази невинуватості:

Організація “Хізб ут-Тахрір” визнана в РФ “терористичною” безпідставно, незважаючи на відсутність жодного доведеного факту участі її членів у підготовці або здійсненні терактів в будь-якій країні за понад 60 років її існування.

Під час обшуків у будинку Абдуллаєвих було знайдено лише ісламську літературу.

Касательно задержания — ни одного основания для него, предусмотренного статьей 91 УПК РФ, в постановлении следователь не вынес. […] Исламская литература — даже если предположить, что там было что-то экстремистское, — не доказывает участие или организацию в террористической ячейке: это административное дело. Фактически их судят за мыслепреступления.

Еміль Курбедінов, адвокат в’язня

Тортури:

Під час судового засідання з обрання запобіжного заходу затримані перебували у залізних клітках, що кваліфікується Європейським судом із прав людини як порушення ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пізніше адвокат повідомив про жорстоке поводження із його підзахисним під час транспортування з ізолятора до управління ФСБ:

Мне вспоминается вчерашний день, когда Теймура Абдуллаева с закрытыми глазами, закрутив руки за спину, в позе, как водят смертников в “пожизненных” колониях, привели ознакамливаться с назначением психиатрической экспертизы! Теймур успел передать, что спецназ ФСБ возит их как брёвна, лёжа на полу в автобусе. Зачастую грозят применением физической силы, если пошевелишься.

У березні 2017 року стало відомо, що Теймура посадили до карцеру за те, що він, перебуваючи в СІЗО, написав листа на волю кримськотатарською мовою. Це сталося незважаючи на те, що Абдуллаєв має хронічний гепатит B і страждає від болю в серці та спині.

За твердженням захисту, в’язні страждають від нелюдських умов утримання в сімферопольському СІЗО: в їжі плавають таргани, від клопів і бліх “уся постільна білизна в крові”, у зв’язку із завантаженістю камер ліжок не вистачає, тож затримані змушені спати по черзі. В ізоляторі мають місце проблеми з водою: її періодично відключають, хоча камери переповнені. Ув’язнених мусульман намагаються шлжувати свининою, забороненою ісламом, та перешкоджають їм у здійсненні намазу.

Новини справи


Share