Володимир Балух

Рід діяльності:

фермер

Адвокат:

Дмитро Дінзе

Обвинувачення:

зберігання боєприпасів (ч. 1 ст. 222 КК РФ);

застосування насильства щодо представника влади (ч. 1 ст. 318 КК РФ)

Дата затримання:

13.03.2017

Міра покарання:

3 роки 7 місяців позбавлення волі (вирок скасовано “верховним судом Криму” 2.10.2017; проте, “Роздольненським судом” він був залишений в силі 16.01.2018); 10 тис рублів штрафу

Адреса для листів:

01004, м. Київ, вул. Басейна, 9-Г, оф. 25, Центр громадянських свобод, Балуху Володимиру Григорійовичу, 1971 р.н.

1289
днів в ув’язненні

Після анексії Криму Росією мешканець північного Криму, фермер і активіст Володимир Балух систематично вивішував український прапор на своєму будинку та будинку своєї цивільної дружини. У нього неодноразово проводилися обшуки, в результаті яких силовики усували прапор з будівлі. Під час одного з обшуків вони побили господаря.

29 листопада 2016 року Балух розмістив на стіні власного будинку табличку “Вулиця Героїв Небесної сотні, 18”. У цей же день до нього приїхав голова колабораційної сільської ради Віталій Степанюк, який погрожував звернутися в поліцію і зажадав зняти табличку.

8 грудня 2016 року Володимир Балух був заарештований у своєму будинку в селі Серебрянка Роздольненського району Криму. Його обвинуватили в незаконному зберіганні боєприпасів і вибухових речовин (70 патронів від автомата Калашникова, 19 гільз і 5 тротилових шашок), які нібито було знайдено на горищі його цивільної дружини. Балух не визнав своєї провини. Він заявив, що справу проти нього сфабриковано за участю начальника карного розшуку Роздольненського відділу поліції Дмитра Попова, а вибухівку та боєприпаси йому було підкинуто.

4 серпня 2017 року так званий “Роздольненський районний суд” засудив Балуха до 3 років і 7 місяців позбавлення волі та штрафу в 10 тис. руб. На початку жовтня “верховний суд” Криму скасував цей вирок і направив справу на додаткове розслідування, але залишив у силі запобіжний захід у вигляді тримання активіста під вартою. “Роздольненський районний суд” 1 грудня змінив запобіжний захід українському активісту на домашній арешт протягом двох місяців. Проте, 16 січня 2018 року він залишив вирок у силі, засудивши кримчанина до трьох років та сім місяців колонії-поселення та штрафу в розмірі 10 тис рублів (близько 4,6 тис гривень). До розгляду апеляційної скарги Балух перебуватиме в слідчому ізоляторі.

Разом із тим, ще у серпні проти Балуха було відкрито нову кримінальну справу буцімто за побиття начальника ізолятора тимчасового тримання (ч. 1 ст. 318 КК РФ — застосування насильства щодо представника влади). Це сталося після того, як захист Балуха подав скаргу протилежного змісту: про те, що саме начальник ізолятора Валерій Ткаченко вдарив ув’язненого, ображав його нецензурними словами та принижував за національною ознакою.

Деталі:

Справа Володимира Балуха: Як судили українського патріота в окупованому Криму

Владимир Балух: жизнь после приговора

Докази невинуватості

Правозахисники вважають, що кримінальна справа проти Балуха є продовженням політично мотивованого переслідування активіста за його проукраїнську позицію. За певний час до “виявлення” боєприпасів та вибухівки (в будинку, що належить на йому, а його цивільній дружині) активістові пропонували вибір: або виїзд із Криму, або тюремне ув’язнення. Він залишився на півострові через необхідність дбати про літню матір.

Експертиза, на якій наполіг адвокат Дмитро Дінзе, не виявила відбитків пальців в’язня на патронах та вибухових засобах чи інших слідів того, що він коли-небудь їх торкався, хоча її висновки були категоричними: “неможливо виявити”. У проведенні повторної експертизи суд відмовив, як і в проведенні “комплексної дактилоскопічної, біологічної та генетичної експертизи”. Вогнепальної зброї обвинувачений у своєму розпорядженні не мав. Як стверджується у матеріалах справи, патрони було вироблено ще 1982 року в російському Барнаулі. Експертиза щодо придатності вибухових засобів до застосування за призначенням не проводилася взагалі.

Володимир Балух стверджує, що бачив, як невідома особа піднімалася на горище за годину-півтори до того, як туди потрапили поняті.

Тортури та нелюдське ставлення

Перебуваючи в ізоляторі, в’язень скаржився на проблеми із серцем, пов’язані із задухою в камері, а також на відсутність ліків та нормального харчування.

Те, що готують там, люди їсти не можуть. Усе, що вони можуть вживати, – тільки передачі, які передають родичі й активісти.

Ольга Скрипник, коодинатор Кримської правозахисної групи

Згідно зі скаргою захисту Балуха, начальник ізолятора тимчасового тримання особисто бив його та ображав його за національною ознакою.

Новини справи


Share