“Русский ПЕН-центр сломался на Сенцове”

Так написав відомий російський журналіст і публіцист Сергій Пархоменко з приводу рішення про його пожиттєве виключення з асоціації “за провокаційну діяльність”. На його переконання, виключення напряму пов’язане з його критикою на адресу керівників ПЕН-центру за їхню сервільну позицію в питанні подальшої долі незаконно засудженого в Росії Олега Сенцова.

parkhomenko

Сергій Пархоменко

Напередодні Нового року понад шістдесят членів Російського ПЕН-центру разом з іншими представниками інтелігенції закликали Володимира Путіна “виправити найглибшу несправедливість” — незаконний 20-річний вирок українському кінорежисерові та письменнику. Виконком ПЕН-центру поспішив відхреститися від цієї ініціативи, назвавши її витівкою внутрішніх “опозиціонерів”, а потім розгорнув внутрішню чистку в організації. У своїй власній заяві виконком, навпаки, висловив “аргументи” проти помилування Сенцова.

ПЕН посчитал, что Сенцову сидеть и срок мотать, в общем-то, надо, и отпускать его никак низзя, а уж с извинениями и тем более, но тока сидеть надо мягко и красиво, типа кушать хорошо, заниматься зарядкой, спать на мягкой подушке, но все равно сидеть“, — описує цю історію журналістка і волонтер Вікторія Івлева.

sentsov-in-darkness

Олег Сенцов

Вона нагадує, що виконком вчинив у “кращих традиціях” Спілки письменників СРСР, яка свого часу “вичищала” зі своїх рядів Даніеля та Синявського, Солженіцина, Олександра Галіча, Віктора Некрасова, Володимира Войновича, Івана Дзюбу та інших. “Сергей Пархоменко, мне кажется, Вы в отличной компании! Браво! — додає Івлева. — Олег Сенцов, пожалуйста, держитесь! В России все еще есть люди, которые Вас любят“.

Паралель із найгіршими радянськими часами провела і лауреат Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич, яка в нинішній ситуацій оголосила про припинення свого членства в асоціації. Вона підкреслила, що очільники ПЕН-центру уже не вперше відмовляються ставати на захист жертв путінського режиму, плюндруючи таким чином усі ідеали засновників руху. “Но Путин уйдет, а эта страница останется в истории ПЕНа“, — застерегла письменниця.

На знак протесту проти вірнопідданських дій літературного начальства Російський ПЕН-центр також покинули письменники Борис Акунін, Лев Рубінштейн​ та Олександр Ілічевський​. Ще три десятки членів центру у відкритому листі назвали останні рішення керівників ганебними та оголосили, що відмовляють нинішньому виконкому в легітимності.

Share