У “справі кримських мусульман” допитують засекреченого свідка

Координатор кампанії LetMyPeopleGo Марія ТОМАК повідомляє з Ростова-на-Дону:

Протягом цілого дня сьогодні в Північно-Кавказькому окружному військовому суді в Ростові тривав допит секретного свідка у справі севастопольських кримських мусуман. Щойно цей допит завершився. Попереду — ще чотири свідки.

З точки зору процесуального законодавства засекречені свідки не заборонені, однак виглядає все це більш ніж сумнівно. І навіть у цьому випадку протокол першопочаткового допиту свідка і показання в суді — це “дві великі різниці”. І знову прокурор зачитує перший допит, і знову стають ще більш очевидними суперечності в свідченнях. А відповідь на частину незручних запитань з боку захисту звучить так: “не помню, не знаю, отвечать не хочу, говорить не буду”.

Тим часом, в суді не прозвучала мотивація приховування особи свідка. А це є процесуальним порушенням, кажуть адвокати. Окрім того, технічна організація допиту залишає сумніви щодо того, що свідка ніхто не “консультує”, адже постійного зв’язку з приміщенням, де перебуває засекречена особа, немає.

Рустем Ваітов, Нурі Прімов, Руслан Зейтуллаєв та Ферат Сайфуллаєв у залі суду

Роль цього свідка тим часом — одна з ключових у процесі. Після зрадника, колишнього СБУшника Кожемяки. Власне, з рапортів останнього, але вже в якості працівника ФСБ, і почалася ця кримінальна справа.

Окрім особистого мотиву Кожемяки, причиною переслідування саме цих осіб — Зейтуллаєва, Сайфуллаєва, Прімова та Ваітова — можуть слугувати їх негативні оцінки “приходу Росії” до Криму, про що каже той самий свідок. “Россия захватила Крым, это уже плохо для мусульман. Надо с этим бороться”. Говорили підсудні про це йому чи ні, але мотивами про “мусульман-терористов-сепаратистов” пронизана абсолютно вся справа. Це все йде в наборі.

Українське консульство тим часом намагається домогтися зустрічі з підсудними, адже Україна вважає їх своїми громадянами. Чи буде консул допущений — поки що незрозуміло.

Share