Заява правозахисників щодо критичного стану політв’язня Бекіра Дегерменджи

bekir-dehermendzhy-handcuffs

Правозахисники України звернулися до міжнародної спільноти з приводу критичного стану здоров’я Бекіра Дегерменджи, який перебуває в Сімферопольському СІЗО за сфабрикованою справою про нібито вимагання.

Ненадання медичної допомоги Бекіру Дегерменджи загрожує його життю

14 грудня 2017 о третій годині ночі 57-річного кримськотатарського активіста Бекіра Дегерменджи, який перебуває в Сімферопольському СІЗО за сфабрикованою справою про нібито вимагання, відвезли в реанімацію. Бекір Дегерменджи має 3 групу інвалідності і страждає від бронхіальної астми. В даний час стан Дегерменджи вкрай важкий, у нього набряк легень і серцева недостатність. На даний момент він знаходиться в медикаментозному сні на штучній вентиляції легень. За інформацією родичів і адвоката, ув’язнений знаходиться в 7 міській лікарні Сімферополя, де його в несвідомому стані тримають в наручниках. До палати не допускають дружину Дегерменджи і адвоката, троє де-факто представників поліції знаходяться біля палати, біля самої лікарні велика кількість так званих правоохоронців. Протягом п’яти попередніх днів Бекір Дегерменджи не міг спати через загострення астми. Його адвокат вимагав госпіталізації і надання медичного лікування, проте де-факто суд відхилив клопотання захисника. 6 грудня 2017 де-факто суд відхилив апеляційну скаргу на обрану міру запобіжного заходу. Під час судового засідання Бекіру Дегерменджи стало погано, йому викликали “швидку”, але при цьому арешт залишили в силі. Під час засідання активіст був в кисневій масці.

Бекір Дегерменджи був затриманий і поміщений під варту 23 листопада 2017 року разом із трьома іншими кримськими татарами. Затримання відбулося в результаті спецоперації російських силовиків: де-факто правоохоронці організували провокацію щодо Веджіє Кашка і активістів, після чого із застосуванням грубої сили затримали їх у кафе “Медобори” м. Сімферополя. В результаті цих дій від інфаркту померла 83-річна ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка. На чотирьох затриманих (Асан Чапух, Бекір Дегерменджи, Руслан Трубач, Кязим Аметов) було порушено кримінальну справу за підозрою в нібито вимаганні. 6 грудня, через два тижні після затримань у Асана Чапуха, в СІЗО стався мікроінсульт, оніміла ліва частина тіла. Необхідна медична допомога йому не надається.

Син Бекіра Дегерменджи Мустафа Дегерменджи був заарештований у так званій “справі 26 лютого” в травні 2015 року. У квітні 2017 де-факто суд змінив йому запобіжний захід з утримання під вартою на домашній арешт. У даний час триває судовий процес у його справі.

Вимагаємо від уряду РФ, яка контролює територію Криму:
  • надати кваліфіковану медичну допомогу Бекіру Дегерменджи без втручання де-факто правоохоронних органів;
  • негайно змінити запобіжний захід щодо Бекіра Дегерменджи на більш м’який, не пов’язаний з триманням під вартою;
  • негайно змінити запобіжний захід іншим фігурантам, що проходять по так званій “справі про вимагання”;
  • в найкоротші терміни провести перевірку матеріалів так званої “справи про вимагання” на предмет сфабрикованості і закрити цю кримінальну справу;
  • розслідувати факти та притягнути до відповідальності осіб, винних у незаконних переслідуваннях Б. Дегерменджи та інших обвинувачених у цій справі.

Звертаємося до уряду України та інших держав, а також до міжнародних організацій з проханням стежити за станом здоров’я Бекіра Дегерменджи і сприяти наданню йому кваліфікованої медичної допомоги та звільнення з-під варти, а також справедливого розгляду винесених проти нього та інших фігурантів звинувачень.

Звертаємося до представників міжнародних організацій, урядів країн Європейського Союзу, Швейцарії, США та Канади:
  • стежити за станом здоров’я Бекіра Дегерменджи і перебігом політично вмотивованого кримінального переслідування фігурантів так званої справи про нібито вимагання, а також за перебігом інших політично вмотивованих кримінальних справ;
  • сприяти наданню кваліфікованої медичної допомоги Бекіру Дегерменджи, зокрема вимагати від РФ допустити міжнародну групу незалежних лікарів до Бекіра Дегерменджи та інших політичних в’язнів, які потребують медичної допомоги;
  • виступити з публічними заявами на адресу РФ з вимогою негайного надання якісної і повної медичної допомоги Бекіру Дегерменджи та іншим політичним в’язням, які мають таку потребу.

 

Share