“Суд абсурду”: Виставка фотографій українських в’язнів Кремля

Виставка фотографій українських в’язнів Кремля журналіста Антона НАУМЛЮКА “Суд абсурду” пройшла у Києві 14—22 червня 2016 р. Антон висвітлював абсурдні процеси шести українців, яких Росія несправедливо звинуватила у злочинах, які вони не вчиняли, у фотографіях та історіях, якими ми ділимося на цій сторінці.

Антон Наумлюк: “Я не професійний фотограф, і фотографії, які ви побачите на цій виставці, не професійні. Їхня цінність у тому, хто на них зображений і коли вони були зняті. У цих фотографіях рік мого життя, за який я абсолютно розучився радіти, тому що кожну людину за гратами, в клітці, пропускав через себе, і вони так всередині і залишилися. Їм погано і мені погано, яка вже тут радість. Тут фігуранти чотирьох політичних процесів над українцями — над Олегом Сенцовим і Олександром Кольченком, Надією Савченко, Сергієм Литвиновим, Миколою Карпюком і Станіславом Клихом.

Олега Сенцова і Олександра Кольченка судили першими у військовому суді в Ростові-на-Дону за звинуваченням в участі у “Правому секторі” та підготовці терактів в Криму. Докази звинувачення базувалися на свідченнях Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія, які під тортурами обмовили Сенцова і Кольченка. Однак Афанасьєв згодом розповів на суді про тортури і відмовився від своїх свідчень. Суддя заяву Афанасьєва проігнорував.

Олег Сенцов і Олександр Кольченко. У перший день процесу я сидів в куточку, біля самого «акваріума» з підсудними. Мама Кольченко тихо перемовлялися через мене з сином, якого не бачила багато місяців. Бесіди через прозорі, але нездоланні стінки «акваріума» про сім'ю, рідних і друзів були найважчими.

Олег Сенцов та Олександр Кольченко
Олег Сенцов. Сенцова було складно жаліти: він тримав себе в руках і справляв враження сильної духом людини, якій жалість не потрібна. За весь час він не зламався жодного разу і чекав того ж від інших. Коли в зал засідання завели Олексія Чірнія, Сенцов привітався з ним: «Слава Україні». Той промовчав. Геннадій Афанасьєв теж не відповів, але потім раптом несподівано для всіх став говорити, що його катували і змусили обмовити Сенцова і Кольченко, що тепер він відмовляється від своїх свідчень. Він стояв переді мною, одна рука наручниками прикута до конвоїра, друга стиснута в кулак за спиною і трясеться. Коли я це побачив, подумав: «Зараз станеться щось важливе». Уже після своїх слів, коли Сенцов і Кольченко стали кричати йому слова підтримки, Афанасьєв відповів: «Героям слава».
Олег Сенцов
Олег Сенцов і Олександр Кольченко. Процес в Ростові-на-Дону був найшвидшим з українських політичних справ. Кожен день, з ранку до вечора ми проводили разом з підсудними. Коли вони, після оголошення вироку, заспівали, обнявшись, гімн України, ми плакали.
Сестра Сенцова Наталія Каплан в день оголошення вироку.

Активісти на оголошенні вироку. До процесу над Сенцовим і Кольченко в Ростові, як і в інших містах Росії, була невелика група опозиційних активістів. Можливо, навіть трохи більше і трохи активніше, ніж в інших містах. Але, як і всюди, системного протесту не було. Під час процесу все змінилося: в місті постійно були кореспонденти незалежних видань, активісти спілкувалися з ними і між собою, шукали можливості підтримати українських в'язнів. Вони носили посилки, писали листи, організовували пікети і акції на підтримку. Яна Гончарова стала координувати проект РосУзнік, за допомогою якого будь-хто може зв'язатися з політв'язнями. Це вона стоїть в майці цитуючи Сенцова: «Навіщо вирощувати нове покоління рабів». За нею - кореспондент Громадського ТБ Ангеліна Карякіна і представник Amnesty Internftional, який пише заяву від імені організації, засуджуючи незаконний вирок Сенцову і Кольченку. AI не виступають на підтримку тих, хто застосовує силові методи протесту, їх представник спеціально приїхав до Ростова з Києва, щоб переконатися, що звинувачення проти «кримських в'язнів» сфальсифіковані.

Світлана Сідоркина, адвокат Олександра Кольченко. Олександр Кольченко та його історія з самого початку здавалися мені зрозумілішими і ближчими в Справі Сенцова. Антифашист, який намагався боротися з анексією території своєї країни так, як умів і міг. Але одна справа, коли це звучить в суді, а інша - говорити про це публічно в Росії, де діє стаття про сепаратизм і відповідальність за слова, що Крим - це Україна. Коли я записував перший коментар Сидоркіної, вона говорила про це відкрито і впевнено. Я знімав відео, а сам думав, що це адвокат, який прекрасно розуміє, що в будь-який момент може виявитися разом зі своїм підзахисним. Вже наприкінці процесу охоронець готелю, де зупинилися адвокати, почув її слова про анексію Криму і викликав поліцію. Приїхав молодий офіцер поліції і побачив десяток журналістів федеральних видань і трьох адвокатів, швидко зорієнтувався, і, вибачившись, поїхав.

 

Потім у ростовському Донецьку почався довгий процес у справі Надії Савченко, яку звинуватили у вбивстві двох російських журналістів. Усі докази захисту, алібі Савченко, суддя розглядати відмовився.

Журналісти дивляться трансляцію оголошення вироку Надії Савченко. У Донецькому районному суді на оголошення вироку акредитувалися понад 150 ЗМІ і трансляцію організували в двох залах. Звук був не дуже хороший, видно тільки підсудну, адвокатів і частину присутніх в залі (не учасників процесу). До зали запустили лише кілька людей з камерами, в основному центральних російських телеканалів, інші задовольнилися зйомкою трансляції з екрану. Одного разу на процес приїхала знімальна група Аль-Джазіра. Їм не пощастило - в цей день прокурор протягом усього засідання читав матеріали справи, монотонно і нечутно. До зали суду їх знімати не пустили, і дівчинка-кореспондент засмутилася до сліз. Ми спільно зуміли умовити прес-секретаря пустити їх камеру на 10 хвилин.

Сестра Надії, Віра Савченко. Основний свідок захисту. Віра Савченко приїжджала на процес сестри часто. Коли в Грозному почався процес у справі українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, Віра поїхала до столиці Чечні і спробувала взяти участь у процесі як громадський захисник Карпюка. У Верховному суді Грозного вона пробула недовго: суддя Вахіт Ісмаїлов сприйняв її висловлювання образливими і виключив її з процесу. Проти Віри Савченко порушили справу про образу суду, згодом вона була оголошена в розшук і в Чечні більше не була. У Донецьк до сестри вона приїжджала, серйозно ризикуючи своєю безпекою і свободою.

Надія Савченко під час голодування.

Надія Савченко. Майже кожен день я фотографував Савченко. Це була свого роду хроніка процесу. Але щоб робити це майже кожен день доводилося сперечатися з приставами і прес-секретарем, щоб вони дозволили. Найчастіше дозволялося фотографувати або перед початком засідання, або вже після, якщо Надію ще не відвели в автозак. Фотографи забігали в зал, 20 секунд гарячково натискали на затвор фотоапаратів, і їх тут же випроваджували пристави. За 20 секунд, як з'ясувалося, можна зняти дуже багато.

 

Надія Савченко про суд і держобвинувачення: «Прокурорські шавки». Лінія поведінки прокурорів в суді була очевидною: у розмові з Савченко вони навмисно намагалися вивести її з себе. На особливо важливі засідання, наприклад, на її допит, приїжджали знімальні групи центральних російських телеканалів. Не буду стверджувати, але склалося враження, що питання від прокурорів: «Вам доводилося вбивати людей» - було зрежисовано і оператори чекали його, щоб зробити потім центральним місцем в репортажах російського ТБ. У відповідь Савченко не соромилася демонструвати своє ставлення до російського суду і прокурорів. Наприклад, ось таким способом.

Охорона Донецького районного суду під час процесу Савченко. Заходи безпеки в Донецьку під час процесу над Надією Савченко були безпрецедентні. Кожен день на даху чергували снайпери, у дворі - спецназ, який супроводжував українську льотчицю з СІЗО і назад.

Адвокати Надії Савченко: Марк Фейгін, Микола Полозов і Ілля Новіков (зліва направо)

Мама Надії Савченко. У перший день процесу мама Савченко приїхала в Донецьк, щоб побачити і підтримати дочку. До неї підійшов оператор телеканалу «Звезда» з камерою і запитав: «Як ви ставитеся до того, що ваша дочка вбила двох журналістів?». Відповідати вона не стала.

Кореспондент телеканалу «Росія» бере коментар в української журналістки Ірини Ромалійської. Очевидно, конфліктних ситуацій на процесах між російськими і українськими журналістами не було, але «позиційне протистояння» зберігалося весь час. На оголошенні вироку умови роботи для журналістів були безпідставно важкими: в будівлю суду пускали за списками, решта стояли біля дверей і годинами чекали, поки охорона огляне речі кілька разів, паспорти в черговий раз перевіряли співробітники в цивільному і тільки потім проходили в зал для трансляцій. Коли журналісти міжнародних видань стали масово писати про жахливу організацію роботи для ЗМІ на процесі, центральні російські телеканали зробили ідентичні сюжети про те, що для журналістів створені всі умови. Кореспонденти записали думку кількох українських журналістів, змонтували запис, змінивши суть сказаного, і випустили в ефір. На наступний день українські журналісти, наприклад Богдан Кутєпов з ГромадскогоТВ, спробували пояснити російським «колегам» стандарти журналістики, але навіть це було записано і показано в ефірі, ніби українські кореспонденти ведуть себе агресивно без жодних підстав.

Охорона всередині будівлі суду. Охорону процесу всередині будівлі суду здійснював спецназ Федеральної служби виконання покарань. Вони весь час були в масках, іноді нам вдавалося побачити їхні обличчя в кімнаті відпочинку, якщо вони забували закрити двері: більшість з них були чомусь кавказці.

Обшук журналістів на процесі Савченко. Заходи безпеки під час оголошення вироку Надії Савченко були безпрецедентними. У Донецьку неможливо було знайти квартиру або зняти номер в готелі - все було зайнято або журналістами, або співробітниками спецслужб. За день до оголошення вироку поліцейські перевірили підвали і горища будинків по вулиці, де знаходився суд, пройшлися по квартирах і порадили місцевим жителям не виходити в цей день з дому. Одного разу, пильні мешканці побачили на вулиці товсту книжку із заголовком незрозумілою мовою, злякалися і викликали поліцію. Приїхала група саперів, книгу оточили. Нічого небезпечного в ній не було, - хтось втратив книгу про будизм. Під час оголошення вироку заходи безпеки ще більше посилили: щоб потрапити до зали суду журналісти проходили три перевірки. Коли через кілька годин кореспонденти десятків видань все ж пройшли в суд, з'явився кінолог з собакою. Вони обійшли всю залу і собака перевірила ще раз рюкзаки, техніку і самих журналістів.

 

 

Одночасно всього в декількох десятках км від Донецька, де судили Савченко, йшов процес над Сергієм Литвиновим, якого звинуватили у вбивстві десятків мирних жителів Луганської області. Коли з’ясувалося, що жодної “жертви” Литвинова ніколи не існувало, його звинуватили у грабежі й засудили до 8 з половиною років позбавлення волі.

 
 

Сергій Литвинов з хрестом на руці і карткою «Покрови Пресвятої Богородиці». Одне з засідань у справі Сергія Литвинова почалося з його клопотання долучити до матеріалів справи листи підтримки, які прийшли до нього в СІЗО. «Подивіться ці листи, - умовляв він суддю. - Мені пишуть багато людей, є навіть від Папи Римського ». Здивувалися і суддя, і адвокат. З'ясувалося, що лист прийшов від редакції «Радіо Ватикану». Для Сергія, який відкрито демонстрував свою релігійність, це було значимо.

Сергій Литвинов дивиться на шеврон співробітника МВС Росії, який охороняє його у в залі суду.

 
Сергій Литвинов в залі суду.
Адвокат Литвинова Віктор Паршуткін (праворуч) і український консул (ліворуч). Справа Литвинова є унікальною серед усіх «в'язнів Кремля». Сергія Литвинова, звичайного чорнороба з села Комишня з 7-річною шкільною освітою, затримали в лікарні під час проходження лікування, і звинуватили у вбивстві понад 30 чоловіків і зґвалтуванні 10 жінок, а також неповнолітньої дівчинки. Однак завдяки злагодженій роботі адвоката, правозахисників і українських уповноважених органів, вдалося довести невинуватість обвинувачуваного. В результаті Литвинова все ж засудили, але по іншій сфабрикованій справі- за звинуваченням у розбої. Що стосується початкових звинувачень в «каральних діях», Слідчий комітет РФ визнав їх необгрунтованість і постановив повністю його реабілітувати.
Охорона Сергія Литвинова в суді.
 

 

В цей самий час у м. Грозний судили Миколу Карпюка та Станіслава Клиха, яких звинуватили в участі у Першій чеченській війні та вбивствах російських солдатів. Жодного документального підтвердження того, що Карпюк та Клих були в Чечні, до цього часу немає. Обох українців жорстоко катували. Карпюк отримав найбільший термін з українських політв’язнів. У Клиха внаслідок тортур почалися труднощі психологічного характеру.

Докка Іцлаєв, адвокат Миколи Карпюка, як і адвокат Станіслава Клиха, піддався серйозному тиску з боку суду. Крім того, протягом всього розгляду справи, суд виявляв повну неповагу до адвокатів і всіляко обмежував їх законні засоби захисту, після винесення вироку суддя зажадав позбавлення адвокатського статусу для них обох. На відміну від Марини Дубровіної, ситуація Докки ускладнюється і тим, що він постійно проживає і працює в Чеченській Республіці, в тому ж інформаційному та судовому середовищі, в якому і відбувався розгляд справи.

Верховний суд Чеченської республіки, де судили Карпюка і Клиха. У Грозний, разом з українським консулом і правозахисницею Марією Томак, приїхали одного разу і українські журналісти. У цей день в суді повинні були виступати свідки захисту - родичі, які приїхали з України. Коли журналісти прийшли до суду, виявилося, що він заповнений молодими людьми, які не мають до процесу ніякого відношення. «Ви, взагалі, хто?», - запитали їх уже після закінчення засідання. «Студенти. Нас суддя попросив прийти », - відповіли молоді люди. У цей день в залу суду не пустили жодного журналіста. «Вибачте, місць немає, стільки охочих бути присутніми, навіть дивно», - повідомив прес-секретар суду.
Станіслав Клих. Його катували два з половиною місяці в СІЗО, яке зовсім недавно привернуло увагу правозахисників. До цього знали, що на Кавказі є «Русское Гуантанамо», але ніхто не говорив про це вголос. Сліди від тортур електрострумом, які залишилися на ногах, видно досі. Коли Клих їх демонстрував, суддя просив присяжних засідателів не звертати уваги як на таке, що не має відношення до справи. Від тортур і ув'язнення у Клиха з'явилися проблеми з психічним здоров'ям. Під час останнього слова він читав вірші про місце, де його катували: «Владикавказ. Тут в 43-му були зупинені тевтони. Тут Один, щоб стати сильніше, був розп'ятий. І за Христа, і за Аллаха, билися тут народи».

Станіслав Клих демонструє сліди від тортур на руках. За заявою самого Станіслава, під час слідства до нього застосовувалися такі види тортур, як жорстоке побиття, тортури струмом, голодом, відсутністю сну, а також психотропними речовинами. Зараз на його тілі безліч рубців, які, як випливає з документів первинного огляду, були відсутні під час затримання.

Микола Карпюк весь час ув’язнення тримався непохитно. Йому надсилали вишиванки, а він роздавав їх чеченцям в СІЗО і вони ходили в них з поваги до нього. Його поважала охорона, пристави в суді і навіть суддя. Через кілька місяців в ув'язнені, стали просити його знайти їм адвоката, щоб вони могли поскаржитися на тортури, яким піддавалися під час слідства.

Сьогодні у Станіслава Клиха спостерігаються проблеми психологічного характеру. Як стало відомо, в СІЗО йому довгий час давали невідомі таблетки. На запит адвоката надійшла відповідь, що медикаменти були спрямовані на профілактику застуди. Однак співробітниками СІЗО було не тільки відмовлено в експертизі, але й сама назва таблеток залишилася в таємниці. За словами Станіслава, таблетки часто давалися перед судовими засіданнями, на яких він згодом і виявляв найвищу ступінь емоційності. Є серйозні побоювання, що медикаменти були психотропними речовинами.

Лист Карпюка з СІЗО, якого він надіслав через адвокатів, такий же патріотичний, як і його останнє слово. «Улюблені мої українки й українці, брати і сестри», - звертався він до своєї країни.

Мама Станіслава Клиха передає синові передачу в СІЗО Грозного. Посилки ув’язненим - це картина всієї країни в мініатюрі. Я носив посилки Сенцову і Кольченку в Ростовське СІЗО, бачив, як це відбувалося в Грозному. Багато людей, в основному жінки, з пакетами і сумками, розкладають продукти на столах, виймають цукерки з обгорток, відкривають шоколад, ламають сигарети. Потім складають все в купу і чекають, коли їх покличуть до заґратованого вікна. У цей час тихі розмови про те, хто за що сидить; скільки коштує отримати розмову з сином, братом, батьком; як зробити так, щоб передати продуктів більше щомісячної норми; як передати книги. Величезна частина жителів країни живе цими питаннями. І щонеділі стоять біля заґратованого вікна.

Адвокат Станіслава Клиха - Марина Дубровіна. Після вироку суддя Вахіт Ісмаїлов оголосив адвокатам окрему ухвалу, просто зажадав позбавити їх статусу захисників. Йому дуже не подобалося як незалежно вони брали участь у процесі. Зараз на підтримку адвокатів виступило Amnesty International.
 
 

 

Ця фотовиставка відображає лише малу частину всіх політично вмотивованих судів проти громадян України в Росії. Але навіть ці чотири процеси дають можливість осягнути всю жорстокість російського режиму, який карає невинних людей не тільки на екрані телевізора, але і в реальності, назавжди залишаючи гіркий відбиток у їхньому житті.

На фото зображені підсудні, їхні адвокати, прокурори, родичі та активісти, які підтримували і продовжують підтримувати українських політв’язнів. Подивіться на ці обличчя і відчуйте на хвилину таке ж почуття причетності, яке було у мене під час роботи на цих процесах. Повірте, це дуже важливо, відчувати таке іноді, нехай це і важко”.

Share