Євродепутат публічно запитує Могеріні: що зроблено для звільнення в’язнів Кремля?

Британський євродепутат Джулі ВОРД звернулася до віце-президента Єврокомісії, високого представника ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Федеріки МОГЕРІНІ із запитом щодо необхідності термінової підтримки малознаних у ЄС в’язнів Кремля. У документі, який потрапив у розпорядження фундації “Відкритий діалог”, згадуються імена Олександра Костенка, Геннадія Афанасьєва, Юрія Солошенка, Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.

Джулі Ворд констатує, що справа Надії Савченко стала всесвітньо відомою. Але термінової реакції вимагають і інші справи з огляду на проблеми зі здоров’ям в’язнів або поточні судові процеси.

У своєму запиті європарламентар просить Могеріні дати відповідь на кілька запитань, а саме:

  • які кроки були здійснені Європейською службою зовнішньополітичної діяльності (орган, що де-факто виконує функції міністерства закордонних справ ЄС), аби полегшити страждання цих осіб та забезпечити їхнє звільнення;
  • яких заходів буде вжито в майбутньому для цього, а також для попередження викрадень громадян України чи громадян ЄС у подальшому.

Євродепутат констатує, що Росія незаконно утримує щонайменше 30 українських громадян, влаштовує над ними показові судилища та використовує як розмінну монету. Уорд також перераховує порушення, з яким доводиться стикатися цим особам, зокрема, сфабриковані кримінальні справи, ізоляція від контактів із зовнішнім світом, тортури, примус до самообмови.

Julie Ward's letter, May 12, 2015Правозахисники пояснюють, що подібні запити євродепутатів мотивують уряди країн ЄС не послаблювати санкції проти Росії. У підсумку про відповідь Могеріні на зазначені вище запитання мають бути поінформовані всі уряди країн ЄС. Таким чином, про маловідомих в’язнів Кремля має дізнатися значно ширше коло осіб у ЄС із числа тих, хто приймає рішення.

Як відомо, в Олександра Костенка, що відбуває покарання в російському Кірово-Чепецьку, досі не загоїлася рука, зламана представниками ФСБ ще під час його затримання у лютому 2015 р.; 73-річний засуджений начебто за шпигунство Юрій Солошенко стараждає водночас на кілька важких хвороб; на засудженого в рамках “справи Сенцова” Геннадія Афанасьєва чиниться системний тиск у колонії в Республіці Комі одночасно 5-ма федеральними відомствами РФ; у Станіслава Клиха — серйозні проблеми із психічним здоров’ям, водночас, суд відмовляє йому в проведенні незалежної психіатричної експертизи. Микола Карпюк згадується у зв’язку із тим, що зараз на завершальму етапі перебуває судовий процес у Грозному у так званій “чеченській справі”, у якій він проходить як звинувачений разом зі Станіславом Клихом.

Share