Координатор ‪LetMyPeopleGo‬ про судилище над кримськими татарами в Ростові

У “справах кримських мусульман” російські властями на сьогодні звинувачуються 14 громадян України. Чотирьох із них усупереч нормам міжнародного права було вивезено за межі окупованого Криму до Російської Федерації. Координатор кампанії LetMyPeopleGo Марія ТОМАК разом із журналістами українських ЗМІ відвідала суд в Ростові-на-Дону, де слухається ця справа. Підсудні були вражені та розчулені тим фактом, що вони не байдужі Україні, розповідає Марія в інтерв’ю газеті “День”. До цього моменту вони й не підозрювали, що про них пам’ятають і намагаються подбати.

За що переслідують кримських мусульман?
Справа вписується в тенденцію залякування окупантами корінного населення Криму та є кричущим порушенням базових принципів свободи совісті. Людей судять не за якісь суспільно небезпечні дії, а за світогляд та висловлені думки з релігійних та суспільно-політичних питань, в тому числі щодо незаконності російської анексії півострова. Стаття 205.5, нещодавно впроваджена до Кримінального кодексу РФ, фактично звільняє слідчих від необхідності доводити підготовку чи навіть планування підсудним терористичного акту. Тепер достатньо лише “встановити” зв’язок людини з організацією, яку визнано терористичною, аби засудити її до великих строків ув’язнення.

Свідки у справі
Оперативник ФСБ Кожем’яка (колишній працівник СБУ, який зрадив присязі), чиї дописи лягли в основу справи, очевидно мав мотив особистої неприязні до обвинувачених. Водночас більшість свідків визнали в суді, що письмові показання, надані від їхнього імені під час слідства, є неправдивими. Підкріпити позицію прокуратури мав так званий “засекречений свідок”, але й він під час допиту за допомогою відеозв’язку плутався, суперечив сам собі, “не знав” або “забував” істотні обставини. Невідомо, чи не мав цей свідок “суфлера” від російських силових органів.

Crimean Muslims in Rostov

Зліва направо: Нурі Прімов, Руслан Зейтуллаєв, Рустем Ваітов та Ферат Сайфуллаєв у Північно-Кавказькому окружному військовому суді (Ростов-на-Дону)

Як підтримати в’язнів?
Кожен може підтримати наших співвітчизників, написавши їм за адресою:
Российская Федерация, Ростовская обл., г. Ростов-на-Дону, ул. Максима Горького, 219, ФКУ СИЗО-1 ГУФСИН России по Ростовской области.

Для того, аби листа доставили за призначенням, писати варто російською мовою. На конверті чи листівці необхідно зробити позначку з іменем і роком народження відповідного адресата:
Зейтуллаев Руслан Борисович 1984 г. р. / Примов Юрий Владимирович, 1976 г. р. / Сайфуллаев Ферат Рефатович, 1983 г. р. / Ваитов Рустем Мамутович, 1985 г. р.

Допомоги потребують і родини в’язнів. У Рустема Ваітова вже після арешту народилася донька, яка має серйозні проблеми зі здоров’ям. Вона вже пережила кілька операцій, зараз їй оформлюють інвалідність.

Share