На адвокатів Карпюка і Клиха триває тиск

У той час як адвокати Миколи Карпюка і Станіслава Клиха Марина ДУБРОВІНА та Докка ІЦЛАЄВ готують апеляцію на вирок Верховного суду Чеченської Республіки щодо своїх підзахисних, актуальною є загроза переслідування їх самих.

У розпорядженні “Євромайдан SOS” є “частное постановление” головуючого у “чеченській справі” судді Вахіта ІСМАЇЛОВА від 26 травня 2016 р. Він дає вказівку президентам адвокатських палат Краснодарського краю та Чечні звернути увагу “на порушення закону та неприпустиму поведінку адвокатів Дубровіної та Іцлаєва при виконанні ними свого професійного обов’язку”.

Якщо прочитати цей документ, не маючи уявлення про те, як насправді відбувався процес у Верховному суді Чечні і якої лінії поведінки дотримувався сам суддя, може скластися враження, ніби адвокати Іцлаєв та Дубровіна тільки те й робили, що порушували регламент.

У постанові стверджується, що захисники українців при розгляді цієї справи “здійснили вчинок, що ганьбить честь та гідність адвоката, принижує авторитет адвокатури”.

Про що ж саме йдеться?

Dokka Itslaev and Marina DubrovinaМарину Дубровіну звинувачено у неявці на судове засідання 19 квітня 2016 р. “без поважних причин, за надуманими приводами”. Хоча про неможливість своєї присутності на засіданні адвокат попередила суд завчасно, належним чином це обґрунтувавши.

“Послужний список” Докки Іцлаєва значно довший. Він звинувачується у “неодноразовому порушенні порядку в судовому засіданні, порушенні встановлених КПК правил процедури та етикету, створенні перешкод у здійсненні судом його повноважень”. Суддя стверджує, що адвокат “перебивав головуючого”, “коментував дії головуючого в некоректній формі”, “не підпорядковувався розпорядженням головуючого”, “з місця викрикував репліки, що ганьблять покази допитаних в судовому засіданні осіб”. При цьому, жодної конкретики (дати, обставини) щодо цієї “ганебної” поведінки Іцлаєва суд не наводить.

Наразі постанова ще не набрала чинності, а адвокати оскаржили її у Верховному суді Росії. Відповідно, адвокатські спілки цей документ ще не отримали і не відреагували. Але в майбутньому результатом розгляду постанови може стати навіть позбавлення статусу адвоката обох захисників. Варто зауважити, що під значно більшим ризиком перебуває Докка Іцлаєв, оскільки він є місцевим чеченським адвокатом, тоді як Марина Дубровіна постійно проживає у Новоросійську і належить до тамтешньої адвокатської палати.

Захисники Карпюка та Клиха звертають увагу на те, що безпосередньо перед винесенням вердикту судом присяжних, а також відразу після винесення вироку на чеченському телебаченні з’явилося два показові сюжети (http://grozny.tv/news.php?id=13232http://grozny.tv/news.php?id=12839), які недвозначно Dokka Itslaev натякають на те, що по-перше, Карпюк та Клих – винні (сюжет, який вийшов до винесення вердикту), а по-друге, їхні адвокати, мало того, що захищають “бЕндеровцев”, є справжніми “іноземними агентами”. Окрім цього, з цих сюжетів стає зрозуміло, що за адвокатами велося постійне спостереження, у тому числі, з відеофіксацією.

Тим часом, у Чечні триває досудове слідство у другій кримінальній справі проти Станіслава Клиха за начебто образу ним прокурора. На 14 червня призначені слідчі дії, а саме допит самого Клиха. Тож, на додаток до 20 років позбавлення волі суд може винести Клиху ще один вирок. Який саме — спрогнозувати у випадку із чеченським судом неможливо, каже Марина Дубровіна. Про підсумки слідчих дій щодо Клиха повідомимо окремо.

Share