ЗВЕРНЕННЯ ЄВРОМАЙДАН SOS З ПРИВОДУ ЗАТРИМАННЯ ЄВГЕНА ПАНОВА

Evgenii Panov

Сліди тортур на обличчі Євгена Панова

Київ, 12.08.2016

10 серпня 2016 року стало відомо про затримання в тимчасово окупованому Криму громадянина України Євгена Панова, який проживає в Запорізькій області і працює водієм автобуса.

Двома днями раніше на кордоні з материковою Україною була сконцентрована російська військова техніка і без пояснення причин призупинений перехід через російські прикордонні пункти.

Після кількох днів мовчання ФСБ РФ повідомило, що їм, нібито, вдалося запобігти терактам на території півострова, підготованим розвідкою Міністерства оборони України, і ліквідувати «агентурну мережу з українських і російських громадян», одним з організаторів якої є Євген Панов.

10 серпня на російських телеканалах був показаний сюжет, де люди в балаклавах з написом ФСБ ведуть по коридору Євгена Панова з легко помітними слідами тілесних ушкоджень. Ці кадри недвозначно свідчить про застосоване до нього фізичне насильство і, можливо, тортур.

11 серпня ФСБ оприлюднили відео допиту, на якому Євген Панов вже має нові тілесні ушкодження. Характер цих ушкоджень (набрякле обличчя, спухлі губи, а також важке дихання) дає підставу вважати, що його душили надягнутим на голову пакетом. Також впадає в очі, що він вимовляє заздалегідь узгоджений текст, що побічно підтверджується кількістю монтажних склеєних протягом декількох хвилин відео (швидше за все, відповіді на деякі питання доводилося перезаписувати).

На даний момент Євген Панов, а також оголошені пізніше Андрей Захтей, Ридван Сулейманов, єдині з публічно представлених російськими спецслужбами обвинувачені, які нібито входили до ліквідованої «диверсійно-розвідувальної групи».

За словами рідних, 6 серпня Євген відправився на відпочинок з друзями в межах Запорізької області, звідки збирався повернутися не пізніше ранку 8 серпня. Родичі стверджують, що Євген добре розумів загрози перебування на окупованій території, і добровільно не став би ризикувати, оскільки разом з дружиною найближчим часом планували дитину. Євген більше року відслужив добровольцем в АТО, після повернення займався волонтерською діяльністю, працював у виконкомі місцевої ради. Рідні вважають, що Євген Панов міг бути викрадений з території материкової України та незаконно вивезений співробітниками ФСБ на окуповану територію. За їх зверненням поліція України відкрила кримінальне провадження за статтею незаконне позбавлення волі або викрадення людини.

Таким чином, загадкові обставини зникнення, явні сліди насильства і поширеність тортур як методу роботи російських правоохоронних органів вказують на ймовірність тошо, що Євген Панов був підданий фізичному насильству для отримання «зізнань».

Сценарій викрадення українських громадян і сфабрикованих звинувачень у терористичній діяльності вже неодноразово застосовувався російськими спецслужбами в пропагандистських цілях. Слід згадати викрадення і незаконне переміщення на територію Росії української льотчиці Надії Савченко, ув’язнення українського режисера Олега Сенцова в колонії суворого режиму на 20 років за сфабрикованою справою про тероризм, абсурдні звинувачення в застосуванні заборонених засобів і методів ведення війни трактористу Сергію Литвинову, за які Генеральна прокуратура РФ згодом принесла йому «свої вибачення» і ін.

Як показує досвід затриманих громадян України в РФ і окупованому Криму тільки широкий розголос і контроль міжнародного співтовариства можуть стати свого роду превентивним заходом проти тортур і жорстокого поводження.

Євромайдан SOS звертає увагу міжнародної спільноти на необхідність контролю над справою Євгена Панова та інших обвинувачених, зокрема, Андрія Захтея та Ридвана Сулейманова, для забезпечення безперешкодного доступу незалежного адвоката, який може надати кваліфіковану юридичну допомогу, а також доступу міжнародних організацій і правозахисників для перевірки стану здоров’я та умов утримання затриманого громадянина України.

Євромайдан SOS вимагає від Російської Федерації публічно оголосити імена інших затриманих людей з метою недопущення до них тортур і жорстокого поводження під час проведення слідчих дій.

 

Контакти:

evromaidansos@gmail.com

Share