Незаконні обшуки та затримання активістів та ветеранів кримськотатарського національного руху в Криму

arrest-bekir-dehermendzhy

ЗАЯВА
24 листопада 2017 року

23 листопада 2017 року по всьому Криму пройшла чергова хвиля нападів представників окупаційної влади, підконтрольної РФ, на мирне населення півострова. ФСБ Росії в окупованому Криму провела серію незаконних обшуків у приватних будинках вісьмох кримськотатарських активістів. Одночасно з цим у місті Сімферополі були затримані п’ятеро кримськотатарських активістів: Бекір Дегерменджи, Асан Чапух, Кязим Аметов, Куртсеїт Абдуллаєв і Руслан Трубач, більшість з яких досі незаконно позбавлені волі.

На місці проведення цієї брутальної силової операції була присутня 83-річна легендарна ветеран національного кримськотатарського руху Веджіє Кашка, до якої так само було застосовано силу. Останній стало зле на місці затримання, пізніше в цей же день вона померла в машині швидкої допомоги.

Звертаємося до українського Уряду, Урядів іноземних держав та міжнародних організацій із проханням:

виступити з рішучим засудженням чергової хвилі незаконних обшуків і затримань у Криму, які спричинили смерть ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка та мали наслідком грубі порушення прав людини;

вимагати від Російської Федерації ефективного розслідування смерті Веджіє Кашка та притягнути всіх винних до відповідальності, стежити за ходом такого розслідування;

вимагати від Російської Федерації припинення незаконних політично мотивованих переслідувань українців та кримських татар на окупованих нею територіях;

стежити за долею всіх незаконно затриманих та їхнім можливим подальшим кримінальним переслідуванням окупаційною владою Криму;

правоохоронним органам України провести розслідування фактів смерті громадянки України, ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка та незаконного позбавлення волі громадян України – активістів кримськотатарської громади;

надавати всебічну допомогу та підтримку громадським активістам, політичним в’язням Кремля та їх родинам, а також незалежним адвокатам, які працюють у Криму на захист прав людини.

Так, 23 листопада 2017 року в декількох містах Криму відбулись незаконні обшуки в приватних будинках вісьмох кримськотатарських активістів. Одночасно з обшуками в будинках, в кафе “Медобори” та кафе “Мараканд” в м. Сімферополі було затримано шість активістів, п’ятеро з яких є кримськими татарами. Вони незаконно утримувалися співробітниками російських силових структур без повідомлення причин затримання та без допуску до них адвокатів. Серед затриманих – 57-річний батько одного з фігурантів “справи 26 лютого” Бекір Дегерменджи, активісти Казим Аметов, Асан Чапух, Руслан Трубач, Куртсеїт Абдуллаєв та Юрій Баранов.

За інформацією російських засобів масової інформації з посиланням на джерело в окупаційних правоохоронних органах, затримання і обшуки були проведені в рамках кримінальної справи нібито за підозрою у вимаганні грошей у громадянина Туреччини Юсуфа Айтана (ч. 2 ст. 163 КК РФ, до 7 років позбавлення волі). Всі обшуки та затримання були проведені з непропорційним застосуванням сили, процесуальні права затриманих, включаючи право на захист, не було дотримано. Активістів, затриманих у кафе “Медобори”, тривалий час утримували в наручниках, поклавши на підлогу. Більшість затриманих в м. Сімферополі представників кримськотатарської громади були допитані силовиками та до теперішнього часу незаконно позбавлені волі окупаційною владою.

В числі затриманих також була 83-річна ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка. Відразу ж після затримання Веджіє Кашка стало погано внаслідок незаконних силових дій кримських “правоохоронців”. Для неї викликали “швидку медичну допомогу”, проте жінка померла від інфаркту в кареті “швидкої”, не доїхавши до лікарні. Пізніше окупаційною владою було опубліковано відео затримання вказаних вище осіб, проте “правоохоронці” вирізали з відеозапису момент затримання загиблої.

Також увечері 23 листопада більш ніж дванадцяти учасникам одиночних пікетів 14.10.2017 року вручили повістки для складання протоколів щодо адміністративного правопорушення за ч. 5 ст. 20.2 КоАП РФ (порушення встановленого порядку проведення публічного заходу). Наразі відомі прізвища двох потерпілих: Ділявер Асанов і Ельдар Кантеміров.

Ми розцінюємо такі обшуки і затримання як чергову брутальну хвилю тиску на громадських активістів та членів кримськотатарського національного руху, а також продовження політики переслідування Росією всіх незгодних з діями окупаційної влади.

Інформація, розповсюджена підконтрольними РФ ЗМІ, щодо загиблої та незаконно затриманих кримських татар не відповідає дійсності. За словами родин затриманих, насправді громадянин Туреччини Юсуф Айтан заборгував певну суму грошей ветерану національного руху Веджіє Кашка. При цьому окупаційна влада використовувала провокацію для тиску на активістів та розповсюдження неправдивої пропаганди в ЗМІ, в тому числі з метою дискредитувати Меджліс кримськотатарського народу, до членів якого зарахували затриманих.

Обшуки та обвинувачення учасників одиночних пікетів також вказують на незаконні політично мотивовані дії окупаційної влади, яка з початку захоплення Криму систематично переслідує будь-які прояви свободи думки та свободи мирних зібрань на півострові.

Ми засуджуємо триваючі незаконні та цинічні дії російської окупаційної влади Криму і закликаємо міжнародне співтовариство вжити всіх можливих заходів задля їхнього негайного припинення та деокупації Кримського півострова.

Співзасновник, координатор
ГО “КримСОС” Т. ТАШЕВА

Виконавчий директор ГО
“Українська Гельсінська спілка з прав людини” О. ПАВЛІЧЕНКО

Голова Правління
“Кримської правозахисної групи” О. СКРИПНИК

Заступниця Голови правління
Центру громадянських свобод О. РОМАНЦОВА

Голова правління
ГО “Правозахисний рух Криму” Е. КАДИРОВ

Share